Przypadek zrządził, że Stanisław Taczak wówczas oficer Sztabu Generalnego Wojsk Polskich, a wcześniej kapitan Armii Cesarstwa Niemieckiego przebywał przejazdem z Berlina do Warszawy w Poznaniu w momencie wybuchu Powstania. Postanowił odwiedzić tu swego brata Teodora, księdza. Za namową prałata i po rozmowie z Korfantym, Taczak jako polski oficer najwyższy stopniem obecny wówczas w Poznaniu zgodził się objąć dowództwo.
Taczak wyznaczył realne cele Powstania i stworzył podstawę ich realizacji.
16 stycznia 1919 z przyczyn formalnych i politycznych przekazał dowództwo Dowborowi-Muśnickiemu.
Ulica zajmuje teren po dawnych ogrodach. Zabudowa inspirowana jest francuskim renesansem. Znajduje się tu zabytkowa kamienica z 1877/8 roku (numer 22 i 23, więcej na Wikipedii). Budynki w zachodniej części zajmuje kolej, a przed wojną mieściła się tu Izba Skarbowa (stąd przedwojenna nazwa). W 2012 roku sporo się zaczęło mówić o przyszłości tej atrakcyjnej, a jednak zaniedbanej części miasta:
Zabierz coś do pisania, przyda się pęseta do wyciągnięcia logbooka. Poza ruchem ulicznym trzeba zwrócić uwagę na kebabownię, której personel lubi filować na zewnątrz, dodatkowym utrudnieniem jest kamera skierowana w stronę kesza.
Skrzynka należy do cyklu (Nie)zapomniane zwycięstwo: finał i pozostałe etapy.