Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Góra Winna - OP4532
Wieża triangulacyjna 191,2 m n.p.m. oraz Kościół p.w. św. Katarzyny w Połańcu.
Eigenaar: pierow
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 156 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:40 h    Lengte: 0.75 km
Geplaatst op: 29-11-2011
Gemaakt op: 29-11-2011
Gepubliceerd op: 29-11-2011
Laatste verandering: 29-04-2021
45x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
32 x Bekeken
35 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Ubotek
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Benchmark - geodetict point  Nature  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Po zdobyciu kesza "Kaplica św. Mikołaja", zapraszam na dalszy ciąg spaceru po tzw. skarpie, czyli Górze Winnej. Z różnych miejsc skarpy podziwiamy wspaniałe widoki na dolinę Wisły i Czarnej. Przy dobrej widoczności widzimy zabudowania oddalonego o około 20 km Mielca. Dochodzimy do najwyższego punktu Winnej Góry, 191,2 m n.p.m. Znajduje się tutaj nieczynna wieża triangulacyjna.

Jest to betonowa konstrukcja, ustawiana nad punktem triangulacyjnym sieci triangulacyjnej w celu umieszczenia przyrządów do pomiarów topograficznych w pozycji zapewniającej jak najlepszą widoczność.  Sieć triangulacyjną tworzyła sieć trójkątów w terenie, o bokach 20-40 km. Wierzchołkami tych trójkątów były punkty triangulacyjne, z których widoczne były sąsiednie punkty. Dokonywano pomiary kątów między tymi punktami. W jakim celu? Może któryś z keszerów jest geodetą lub kartografem, to nam wyjaśni. Wieże triangulacyjne utraciły swoje znaczenie, ponieważ zmieniła się technologia pomiaru. Obecnie do pomiarów wykorzystuje się przede wszystkim techniki satelitarne GPS.

Gdzie znajdziesz kesz i co w nim jest?

Skrzynkę ukryłem przy betonowym słupku, wyznaczającym środek trójkąta, którego wierzchołkami są betonowe nogi wieży triangulacyjnej. Znajdź betonowy słupek. Kesz znajduje się tuż przy słupku. W skrzynce logbook, ołówek, dziabong, Epek, smycz i geokret GK4433.

 

Po dokonaniu wpisu do logbooka zachęcam doprzejścia ścieżką w kierunku wschodnim około 30 m od wieży triangulacyjnej. Po prawej stronie zastaniecie metalowy krzyż, a przed krzyżem kamienny głaz z wyrytym (w większości nieczytelnym) napisem. Historia tego miejsca w skrócie wygląda tak:

Na Winnej Górze stał drewniany, pierwszy połaniecki kościół, pod wezwaniem św. Katarzyny panny i męczennicy. Wspomina o nim Jan Długosz w Kronikach w roku 1191. Kościół na Winnej Górze powstał wraz z pierwszym miastem. Przypuszcza się, że kościół zbudowano nad Wisłą w czasach sięgających początków chrześcijaństwa w naszym kraju, a fundatorem tego kościoła był około 1000 r. król Bolesław Chrobry. Wisła z czasem zmieniła koryto i dokonała wielu szkód. Król Kazimierz Wielki około 1350 r. przeniósł kościół i  miasto z dawnego miejsca na dzisiejsze. Kościół z czasem uległ zniszczeniu, prawdopodobnie podczas pożaru miasta w 1567 r., a został rozebrany w roku 1786. Obecnie na jego miejscu stoi wspomniany krzyż i pamiątkowy obelisk.

Życzę miłego spaceru po skarpie, aż do rzecznego promu na Wiśle w Winnicy. Tam będzie zamontowana kolejna skrzynka.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Betonowa wieża triangulacyjna
Widok na Wisłę z Góry Winnej
To widzi kesz
Tu stał kościół św. Katarzyny
Proszę o odszyfrowanie...