Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Morski - OT03 - OP44B8
Kościół Wniebowstąpienia na Nowym Porcie
Eigenaar: ObywatelTomek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 2 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:18 h    Lengte: 0.10 km
Geplaatst op: 22-11-2011
Gemaakt op: 20-11-2011
Gepubliceerd op: 22-11-2011
Laatste verandering: 21-10-2013
28x Gevonden
0x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
1 x Bekeken
20 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
"Historia dawnego kościoła ewangelickiego w Nowym Porcie (Neufahrwasser) sięga początków XIX w. Wspólnota ewangelicka po okresie wojen napoleońskich została bez miejsca modlitw i spotkań. Zniszczeniu uległy świątynie w pobliskim Wisłoujściu (Weichselmünde) i na Chełmie (Stolzenberg), z których to dzięki uprzejmości gospodarzy mieszkańcy Nowego Portu mogli korzystać. Na ul. Oliwskiej 2 (Olivaerstrasse) rolę miejsca modlitwy początkowo pełnił dawny warsztat, w którym wcześniej wytwarzano beczki do transportu soli. Miejsce z czasem okazało się zbyt ciasne dla rosnącej rzeszy wiernych. 

W 1841 r. po zebraniu odpowiednich środków, w Święto Wniebowstąpienia, konsekrowano kościół. Zbudowano go w pobliżu pierwszej kaplicy, na Przyrynku (Am Markt). Był to nieduży budynek o konstrukcji szachulcowej, pokryty dwuspadowym dachem, którego połacie były nachylone pod niedużym kątem. Zwieńczała go mała, szpiczasta dzwonnica.
Projektantem świątyni był sam Karl Friedrich Schinkel (słynny berliński architekt, malarz, teoretyk sztuki - jeden z czołowych pruskich twórców epoki neoklasycyzmu).

Nowy Port się rozrastał, bogacił, powiększała się systematycznie liczba wiernych i świątynia okazała się zbyt mała. W styczniu 1905 r. poświęcono nowy kościół, jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Nowego Portu. Za budulec kościoła posłużyły wielobarwne bloki kamienia i cegła. Świątynia została zbudowana w stylu neogotyckim.

Konstrukcja kościoła jest halowa z trzema szczytami poprzecznymi po każdej stronie. Główne wejście w podstawie wieży to czworo potężnych, okutych stalą, drewnianych drzwi. Wieża wraz z dwoma hełmami (w formie ostrosłupów) miała ponad 60 m wysokości.

I Wojna Światowa nie poczyniła większych szkód Kościołowi Wniebowstąpienia. Ze strat można wyliczyć tylko to, że na potrzeby zbrojeń z hełmów wież zdjęto miedzianą blachę i przetopiono dwa największe dzwony (zastąpione stalowymi).

Natomiast II Wojna Światowa nieomal doprowadziła do zagłady tej wyjątkowej świątyni. W trakcie ofensywy w 1945 r. Kościół Wniebowstąpienia stał się jednym z ulubionych celów ostrzału w tym rejonie Gdańska. Ślady trafień ciężkiej artylerii widoczne są do dzisiaj. Budynek w efekcie ciężkiego ostrzału i wielodniowego pożaru został zniszczony w ponad połowie. Destrukcji uległy wieże wraz z dzwonami, zegarem i jego tarczami a także wyposażenie, sklepienie i dach .

Po zakończeniu działań wojennych kościół przeszedł w ręce Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Nowi gospodarze razem z wiernymi na wszelkie możliwe sposoby próbowali ratować świątynię. Przystąpiono do odbudowy. Niestety ze względu na ówczesne realia i nikłe środki, remont w pierwszym okresie miał mnóstwo trudności technicznych. Nie odbudowano hełmów wieży, co było planowane. Niestety ściany były zbyt osłabione i nie utrzymałyby ciężaru odtworzonych wież. Systematycznie dzięki staraniom wielu osób Kościół Wniebowstąpienia powoli wracał do „życia”. W kwietniu 1949 r. świątynię ponownie poświęcono i nadano mu nowe wezwanie: Morski Kościół Misyjny Niepokalanego Serca Maryi.

Niestety do dzisiejszego dnia kościół nie odzyskał hełmów wieży. Przy nowoczesnych technologiach, tworzywie, i dzięki odpowiednim funduszom możliwe byłoby ich odbudowanie.
Mam nadzieję, że kiedyś znowu zobaczę górujące nad dzielnicą dwa, sięgające nieba hełmy wieży dawnego kościoła ewangelickiego.


Ciekawostki z okolicy świątyni:


1. Cokół Kriegerdenkmal - pomnika poświęconego poległym na frontach I Wojny Światowej mieszkańcom Nowego Portu. Obecnie podstawa figury Niepokalanego Serca Maryi (na placu przed kościołem).

2. Rzeźba nagrobna z brązu poświęcona Rudi Weddigenowi, dłuta słynnego wrocławskiego rzeźbiarza Paula Schulza stojąca w ogrodzie klasztornym."


Powyższe informacje uzyskałem dzięki uprzejmości Izabeli Sitz-Abramowicz, więcej informacji (nie tylko o tym kościele, ale i Nowym Porcie) możecie znaleźć na: http://fritzek-neufahrwasser.blogspot.com/

Tyle teorii, czas na skrzynkę:
Koordynaty wskazują (a właściwie mają wskazywać) kościół, sam kesz jest ukryty w pobliżu. Jest to niemagnetyczne mikro. W środku logbook, ołówek, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców. Aby znaleźć skrzynię należy posiadać, w jakiejkolwiek formie(zdjęcie w telefonie, aparacie, wydruk, fotograficzna pamięć...), poniższe rysunki. Zaczynamy od pierwszego i idziemy dalej. Rysunki nie są wiernym odwzorowaniem infrastruktury otoczenia, a jedynie do niej nawiązują. Rysunki nie zachowują też proporcji.

Ze wzgledu na to, że skrzynia jest ukryta w dość ruchliwym miejscu proszę o dyskrecję (lepiej chwilę pomyśleć i dobyć keszana "one shot", niż zwracać na siebie uwagę grzebiąc gdzie się da) oraz staranne maskowanie skrzyni, niech służy jak najdłużej.

Nie zapominajmy też, że kesz jest schowany na "Dzielnicy cudów", a dokładnie w jej głębi. Osobiście radzę przemyśleć podejmowanie skrzyni samotnie późnym wieczorem.

Współrzędne na google maps kłamią.


Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
(1)
(2)
(3)