Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie - OP416A
Właściciel: shah
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 272 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 01-10-2011
Data utworzenia: 01-10-2011
Data opublikowania: 01-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 02-04-2015
151x znaleziona
2x nieznaleziona
10 komentarze
watchers 5 obserwatorów
6 odwiedzających
112 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie 

teatr dla dzieci z siedzibą przy ul. Teatralnej 4.

Jego historia sięga roku 1945, kiedy nauczyciel Jan Dorman (1912-1986) oraz jego żona, Janina Dorman (1910-2004), założyli w Sosnowcu Międzyszkolny Teatr Dziecka. Był to cyklu zajęć wychowawczych o charakterze zabawy w teatr, prowadzonych w szkołach. 22 grudnia 1945 r. teatr pod kierownictwem Dormana wystawił przedstawienie „Malowane dzbanki”. W 1946 r. dziecięcy zespół teatralny, występujący już jako Eksperymentalny Teatr Dziecka, zyskał swoją oficjalną siedzibę - salę Związku Zawodowego Górników przy ulicy Żytniej w Sosnowcu. Pierwszy spektakl (z zawodowymi już aktorami) na profesjonalnej scenie został wystawiony w ówczesnym Teatrze Miejskim w Sosnowcu (obecnie Teatr Zagłębia). Związek Górniczy stwierdził po pewnym czasie, że traci na użyczaniu swojej sali teatrowi, więc teatr musiał szukać swej nowej siedziby. Nie pomogła nawet interwencja dzieci z zespołu, które w tej sprawie pisały błagalne listy do samego Bieruta. Nową salę Dorman znalazł w 1950 r. w Będzinie w budynku dawnego domu parafialnego. Zespół nowo założonego Teatru Dzieci Zagłębia stworzył z amatorów, których postanowił sam wyszkolić. 22 lipca 1950 r. miała miejsce premiera spektaklu „Awantury z ogniem” Anny Świrszczyńskiej w reżyserii Jana Dormana. Swą obecną nazwę teatr zawdziędza powstałemu 1 kwietnia 1951 r., dzięki aktorom i pracownikom pobliskich zakładów pracy, Stowarzyszeniu Teatralnemu o nazwie Teatr Dzieci Zagłębia. Kolejne autorskie spektakle Dormana stanowiły nieprzerwane pasmo sukcesów będzińskiej sceny. Jan Dorman kierował teatrem do 1978 r., kiedy zniechęcony postanowił zerwać z miejscową sceną i przejść na emeryturę. Jego następcą został aktor Grzegorz Lewandowski (aktor), który popadł z Dormanem w konflikt w związku z usunięciem teatraliów Dormana z gmachu teatru.

Charakterystyczna cechą jest to, że prawie połowę spektakli odgrywa się poza Będzinem, na terenie całego województwa śląskiego. Większość repertuaru skierowana jest do dzieci, choć znajdą się weń także specjalne spektakle edukacyjne dla młodzieży oraz przedstawienia dla dorosłych.

25 marca 1992 r. w foyer teatru odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Jana Dormana, sławnego w świecie reżysera, animatora i menadżera teatru dziecięcego, założyciela i pierwszego dyrektora będzińskiego teatru. W marcu 1996 r., w 10. rocznicę śmierci założyciela teatr otrzymał jego imię.

Dyrektor Arkadiusz Klucznik zasłynął pomysłem zagrania 2 kwietnia 2005 r. 24-godzinnego spektaklu non stop ("Czary" w reżyserii Bugusława Kierca), dzięki czemu teatr w Będzinie miał trafić do "Księgi rekordów Guinnessa". Niestety przedsięwzięcie nie powiodło się z powodu śmierci tego dnia Jana Pawła II i ogłoszenia żałoby narodowej.

Wpisy do logu: znaleziona 151x nieznaleziona 2x komentarz 10x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia