Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krzyż w Grobi - OP3F24
Mogiła żołnierzy napoleońskich
Właściciel: hubciooo_z
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 57 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-09-2011
Data utworzenia: 05-09-2011
Data opublikowania: 05-09-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 11-03-2017
31x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
20 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Trochę historii:

 

Bitwa o Sieraków 1813                                  

Rok 1812 był rokiem przełomowym w marszu Napoleona na Moskwę. Jego Wielka Armia zajęła stolicę Rosji – jednak brak żywności oraz całkowite nieprzygotowanie na zbliżającą się „wschodnią” zimę zmusiły Imperatora do odwroty, który zamienił się w bezwładną ucieczkę. Za wycofującą się wielonarodową armią postępowały korpusy rosyjskie, które miały za zadanie utrudniać odwrót, uniemożliwić przygotowanie obrony i nie dać wypocząć zmęczonym wojskom. Świadkiem tych wydarzeń był również Sieraków, gdzie niewielka potyczka – w porównaniu z ówczesnymi bitwami – zaważyła na koncepcji obrony całej Wielkopolski.

Na przełomie stycznia i lutego 1813 roku Wojska Napoleońskie objęły rzekę Wartę jako linię obrony. Dywizji Polskiej gen. Girarda przypadła obrona wzdłuż Warty – od Poznania do Międzychodu. Brygada jazdy litewskiej generała Romualda Giedroycia (17 i 19 pułk ułanów) – wchodząca w skład polskiej dywizji; rozlokowana została od Skwierzyny poprzez Międzychód, Sieraków aż do Szamotuł. Miała ona za zadanie ochronę skrzydła wojsk napoleońskich i powstrzymywać działania wszelkich podjazdów rosyjskich.

W tym czasie siły Rosyjskie działały na północ od Poznania. Korpusy gen. Wittgensteina i atamana Płatowa miały m.in. za zadanie blokować Gdańsk oraz szybkim marszem zająć linię biegnącą od Słupska, poprzez Miastko i Szczecinek do Piły, by zbliżyć się do stojącego pod Kołobrzegiem pruskiego korpusu gen. Bulowa i zagrozić od północy Poznaniowi. Z korpusu Płatowa wydzielony został „lotny” oddział dowodzony przez generała hr. Czernyszewa, byłego attache przy ambasadzie w Paryżu. Planował on rajd na Poznań, który siałby zniszczenie wśród przeciwnika, przejmował jego transporty i zachęcał do akcji wojska pruskie. Pod jego komendą formalnie znajdować się miały następujące siły: 6 pułków kozackich, 2 szwadrony dragonów i 4 szwadrony Izjumskiego pułku huzarów z dwoma działami, jednak ze względu na pośpiech i opóźnienia zebrał tylko część tych sił. Działania jego oddziału powstrzymywane jednak były przez atamana Płatowa, urażonego autonomią Czernyszewa. Dopiero w lutym rozpoczął natarcie – w liście z 10 lutego zapowiadał marsz przez Czarnków, i dotarcie do dnia następnego do Sierakowa. Miasto to miało zasadnicze znaczenie dla Rosjan, ponieważ był tam jedyny dostępny dla nich most na Warcie, pozwalający przeprowadzić artylerię.

 

 W tym czasie w mieście stał 17 pułk ułanów brygady litewskiej w sile 593 ludzi i 624 koni w tym 6 oficerów, 4 podoficerów i rzemieślników sztabowych, oraz 17 oficerów liniowych oraz 566 podoficerów i ułanów. Opis starcia do jakiego, doszło w nocy z 13 na 14 lutego 1813 roku opisuje raport Czernyszewa, który przytoczony jest poniżej. 

 

Krzyż w Grobi - zbiorowa mogiła; miejsce pochówku żołnierzy napoleońskich, których - podczas powrotu spod Moskwy w 1812 r. - dopadli Kozacy.

 

Skrzyneczka typu nano, z dziennikiem typu jamnik ukryta tablicy info.  

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Sierakowski Park Krajobrazowy
Obrazki/zdjęcia
tablica info