Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SK1 - Kościół św. Bartłomieja - OP3E1C
Owner: kukaboch
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 196 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 25-08-2011
Date created: 26-08-2011
Date published: 26-08-2011
Last modification: 12-09-2012
69x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
0 visitors
32 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

Pierwotną drewnianą świątynię staszowską według przekazów zniszczyli Tatarzy podczas najazdu w 1242 roku. Parafia p. w. św. Bartłomieja w Staszowie wzmiankowana była w spisie świętopietrza już w 1326 roku. Obecną budowlę murowaną wzniesiono staraniem Doroty z Lubnicza (Lubnickiej) około 1345 roku. Wtedy to świątynia została erygowana przez biskupa krakowskiego Jana Grota. Kościół wymurowany został z kamienia, jest orientowany, i składa się z jednonawowego korpusu i niższego zamkniętego trójbocznie prezbiterium.

 

 

Pierwszą dużą modernizację kościół przeszedł w I pół. XVII w. W nawie i prezbiterium powstały nowe sklepienia z lunetami, zdobione typową „lubelską" sztukaterią. Zamknięta pierwotnie łukiem ostrym tęcza otrzymała nowy kształt: łuk pełny. Ściany we wnętrzu otrzymały artykulację. Wtedy też dobudowano od zachodniej strony kościoła wieżę z kruchtą. Tak szeroko zakrojoną przebudowę powiązać można z fundacją i dobudową do korpusu świątyni wspaniałej kaplicy grobowej rodziny Tęczyńskich pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Katarzyna Tęczyńska w 1613 roku czyni w Korczynie zapis na jej powstanie w kwocie 10,000 złp. Sprowadza również zespół kamieniarzy którzy prawdopodobnie budowali nieco wcześniej kaplicę Myszkowskich i Lubomirskich przy kościele oo. Dominikanów w Krakowie.

 

Prace ukończone zostały około 1625 roku. Kolejny remont kościoła miał miejsce w latach 60-tych XVII wieku, kiedy to po zniszczeniach i profanacji dokonanej przez wojska Szwedzkie i oddziały Rakoczego odnowienia wnętrza dokonuje ówczesny proboszcz ks. Maciej Dajewski. Następuje również w 1664(7) roku rekonsekracja świątyni dokonana przez Biskupa Mikołaja Oborskiego. W II pół. XVIII w. świątynia otrzymuje nowe wyposażenie o typowych późnobarokowych formach: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambonę i chrzcielnicę oraz stalle. W XIX i XX w. kościół był szczególnie często odnawiany. Spowodowane zostało to pożarem i poważnym pękaniem ścian związanym z osiadaniem budowli. Remonty dotyczyły przede wszystkim tynków i polichromii ścian wykonywanych w „guście epoki."

 

Poważniejsze zabiegi ratowania murów kościoła podjęto w 1855 r., kiedy to zankrowano ściany i zrzucono sztukatorską dekorację ze sklepień w korpusie, by odciążyć spękane mury. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie odnawiane zostały wszystkie ołtarze oraz pozostała cześć wyposażenia.

 

Od 2005 r. staraniem ks. Prałata Henryka Kozakiewicza, proboszcza parafii oraz parafian prowadzone są w kościele kompleksowe prace konserwatorskie przy ruchomym wyposażeniu świątyni, jak i ścianach kaplicy, prezbiterium i nawy kościoła. Prace te przyniosły wiele zaskakujących odkryć i ujawniły nieznane dotąd, schowane pod późniejszymi warstwami przemalowań zabytki malarstwa ściennego i oryginalną kolorystykę drewnianego wyposażenia wnętrza.



 

Kesz znajduję się na starym cmentarzysku za kościołem. Ukryty jest przy korzeniu dużego, ściętego pnia, kilka metrów od otaczającego cmentarz muru.

Pictures
Pieniek
Miejsce ukrycia
Log entries: Found 69x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions