Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Q11 - Gdańsk (Projekt PL - uzupełnienie) - OP3C90
Wędrówka granicami Polski.
Właściciel: Qbacki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 283 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 05-08-2011
Data utworzenia: 07-08-2011
Data opublikowania: 07-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 05-03-2014
47x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
23 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
39 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, art_noise, baloniarz, brajan74, Cebulka, Chester, Dallas, Doc with the dog, dzejbi, elales, etna&mars, fishu, harpus, Jed team, Kamilos9117, kawior&jardo, KEISOR, Kika, Kukułki, łowca_łosi, m2m, marvet, matti151, Meghan (mph), Michu4000, Namarie, Nannette, Nefryt+, Nornick, OrMiGroup, Pomurniki, removed, shah, Silent A, Stryker, uncle_cox, Whatever, wojas, wuzet
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 Skrzynka jest uzupełnieniem Projektu PL, wspólnego przedsięwzięcia art_noise i Reniusi oraz etna&mars.

Nie jest potrzebna do zdobycia finałów Projektu PL!  

 

 

O Gdańsku:

Kto zna to nadmorskie miasto, myślę, że opisu nie potrzebuje:)A kto nie zna, na pewno znajdzie wiele różnych informacji na internecie ;)

Niemniej jednak korzystając z okazji, pragnę przedstawić kilka ciekawostek o moim rodzinnym mieście (wybrane):

- W latach 1450 – 1750 Gdańsk był największym miastem w Polsce (w XVII w. – 77 tys. mieszkańców).

- Przed rozbiorami port gdański był największym portem bałtyckim. W XVII w. Przeładowywał 300 tys. ton zboża. Długość nabrzeży sięgała 3 km ( w Londynie 800 metrów).

- Gdański Żuraw jest największym dźwigiem europejskiego średniowiecza. Mógł podnieść 4 tony na wysokość 11 metrów lub 2 tony na wysokość 27 m.

- Wielki Młyn w Gdańsku to największy średniowieczny zakład przemysłowy w Europie. Miał niegdyś 18 kół wodnych. Jeszcze przed 1945 r. dawał 200 ton mąki dziennie.

- Pierwsze gazety pojawiły się w Gdańsku w 1618 r., a więc na 42 lata przed „Merkuriuszem” (pierwsza znana gazeta w jęz. polskim). Od 1656 wychodziła w Gdańsku gazeta „Polnische Novellen” (Polskie Nowiny), poświęcona wyłącznie doniesieniom z kraju.

- W 1636 r. król Władysław IV zatwierdził Gdańskie Kolegium Medyczne, które było pierwszym w Polsce towarzystwem naukowym pełniącym zarazem funkcję Izby Lekarskiej.

- W 1561 r. król Zygmunt August powołał do życia w Gdańsku tzw. strażników morza, czyli kaprów, a 24 III 1568 r. utworzył Komisję Morską, będącą pierwszą w Polsce admiralicją floty.

- Przedrozbiorowy Gdańsk odwiedziło 12 polskich królów (od Przemysła Wielkopolskiego do Augusta II). Świetność uroczystości towarzyszących wjazdom przekraczała nasze dzisiejsze wyobrażenia, np. wjazd królowej Ludwiki Marii (1646 r.) trwał 8 godzin!

- Gdańsk był Wolnym Miastem 2 razy, a nie raz jak wielu się wydaje. Na mocy pokoju w Tylży w 1807 r. po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto Gdańsk (1807 – 1815). Po raz drugi historia powtórzyła się w 1920 r. i tak trwało do 1939 r.

- Kościół Mariacki jest największym kościołem zbudowanym z cegły na świecie, a pod względem kubatury dorównuje katedrze Notre – Dame w Paryżu i katedrze Św. Szczepana we Wiedniu.(kubatura budynku – objętość wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych oraz kondygnacji przyziemnej budynku).

- Katedra w Gdańsku – Oliwie jest najdłuższym kościołem w Polsce. Jej długość na zewnątrz wynosi 107 m.

- na mapie piłkarskiej Polski w latach osiemdziesiątych, jak nigdzie indziej w kraju, pojawiło się miejsce, gdzie systematycznie i otwarcie negowano komunistyczną rzeczywistość.  Tym miejscem był stadion gdańskiej Lechii. W latach 1981-89, jej fanatyczni kibice na każdym meczu biało - zielonych udzielali poparcia "Solidarności" i całej antykomunistycznej opozycji (więcej w książce Księdza Jarosława Wąsowicza "Biało - Zielona Solidarność, o fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981-1989".

- 28 września 1983, mecz Lechia - Juventus w Gdańsku. Krótkie sprawozdanie dla KW PZPR: "podczas meczu z Juventusem na stadionie Lechii zgromadziło się ponad 40 tys. ludzi. Nie obeszło się bez incydentów związanych z obecnoscią na meczu Lecha Wałesy. Przybył on w towarzystwie 2 księzy. Nie było wśród nich księdza H. Jankowskiego. W przerwie meczu grupa kibiców rozpoznała Wałęsę i zaczęła wznosić okrzyki "Lechu, Lechu". Wałesa wstał i pozdrawiając kibiców sprowokował parę tysięcy ludzi siedzacych obok do okrzyków "Solidarność". Skandowanie trwało kilka minut." Faktycznie skandowanie trwało minut kilkanaście, a relacjonująca mecz polska telewizja ucieła fonię "przepraszając za usterki". Tego problemu nie miały inne zachodnie stacje i przekaz z Gdańska trafił na zachód... Być może o innych działaniach w walce z komuną zostanie opowiedziane w specjalnym, odrębnym keszu.

 

 

O keszu:

- skrzynka to 4 etapowy mikromultak w gdańskim klimacie. Mikro, bo naprawdę na niewielkiej przestrzeni :)

- na kordach znajdziesz 1 etap, szukaj na wysokości wzroku.

- gorąca prośba o nie używanie kujki, wystarczy własciwie odgranąć ręką igliwie. Proszę o podobne maskowanie.

- kompas i podstawowa znajomość geografii Polski na pewno się przyda ;)

- w skrzynce finałowej znajduje się trochę fantów, jakie są dla Was, po jednej sztuce do wyboru. Mapka InO z DMP dla chętnych InOwców gratis. Jakakolwiek wymiana, tj. dokładanie innych fantów do kesza dalece niewskazane ;) 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kamienice przy Długim Targu
Fontanna Neptuna
Weterplatte
od strony Motławy