Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Boże Ciało - OP3A98
Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana
Właściciel: Nati.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 61 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-07-2011
Data utworzenia: 14-07-2011
Data opublikowania: 14-07-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 13-03-2016
210x znaleziona
0x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 4 obserwatorów
14 odwiedzających
158 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana OP3A9B

Kościół Bożego Ciała w Poznaniu – jest położony przy ul. Strzeleckiej 40/Krakowskiej 3. Historia kościoła Bożego Ciała w Poznaniu rozpoczyna się 15 sierpnia 1399 roku. Tego dnia Najświętsze Hostie wykradzione z kościoła OO. Dominikanów (dzisiaj Księży Jezuitów), następnie sprofanowane w kamienicy przy ul. Żydowskiej, zostały porzucone na nadwarciańskich łąkach. Biskup Wojciech Jastrzębiec wraz z duchowieństwem w uroczystej procesji przeniósł Ciało Pańskie do kościoła św. Marii Magdaleny (ówczesnej fary na Placu Kolegiackim). Na miejscu znalezienia Hostii wybudowano najpierw drewniana kaplicę. Później, zgodnie z życzeniem króla Władysława Jagiełły (dokument fundacyjny z 1406 roku), wybudowano kościół w miejscu, gdzie „Ciało Pańskie cudownie znalezione zostało” . Opiekę nad świątynią zlecił król OO. Karmelitom Trzewiczkowym, którzy do końca XV wieku trudzili się nad budową i upiększaniem kościoła Bożego Ciała i mieli nad nim pieczę przez 400 lat. Kościół i klasztor zyskały swą obecną formę po przebudowie z lat 1465-1470. Zespół klasztorny został spalony w 1657 przez Brandenburczyków. Zniszczenia usunięto dopiero w 1664, gdy przebudowano sklepienie nawy głównej, dobudowano barokową fasadę, a całość otynkowano. W roku 1826 rząd pruski skasował klasztor, a opuszczony zespół zaczął niszczeć. Od rozbiórki uratowało go przejęcie kościoła przez reformatów w 1856. Nowi właściciele przeprowadzili gruntowny remont. W tym samym czasie zabudowania klasztorne przejęła pruska armia zmieniając je na koszary, a następnie na więzienie. Podczas II wojny światowej naziści zmienili kościół na magazyn niszcząc wiele zabytków (np. część zabytkowych stalli została potraktowana jako podpałka, podczas gdy z reszty zbudowano szalunki w rowach przeciwlotniczych).

WAŻNE! ZAPISZ LITERO- CYFRY DO FINAŁU (jeśli są).

Przyda się pęseta i coś do pisania.

Kesz dostępny z zewnątrz.

Miejsce dostępne dla niepełnosprawnych, jedynie przy podejmowaniu będzie potrzebna pomoc.


29.08.2012 W związku ze zmianami z przyczyn ode mnie niezależnych musiałam reaktywować finał w innym miejscu. Zmieniły się zatem literocyfry. Dla osób chcących atakować finał, a posiadających stare literocyfry czyli sprzed 29.08.2012 roku, proszę o kontakt na priv ze wskazaniem, które z keszy były zaliczone, prześlę wtedy nowe literocyfry. Bardzo przepraszam za wszelkie uniedogodnienia:(Nowe literocyfry w logbookach we wszystkich etapach pośrednich są zmienione od dnia 29.08.2012.

Obrazki/zdjęcia
brama od strzeleckiej
kościół od Strzeleckiej
kościół od Krakowskiej
info
tu gdzieś