Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Jakinia Szmaragdowa Mon_12 - OP3A89
Kamieniołom rudniki 1/2
Właściciel: monet
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 259 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-07-2011
Data utworzenia: 14-07-2011
Data opublikowania: 14-07-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 14-07-2011
33x znaleziona
0x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 8 obserwatorów
112 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bartek111, boksyt, Gocha&dzydzy, gsh0ck, Ks. Dabla, m_rt, Maysarah, Osił, PaaaP, RadomirW, Ranwers, Tris, unkas, WrednaBestia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Otwor Jaskini Szmaragdowej (Szeptunow) znajduje sie w polowie 10 metrowej scianki dolnego poziomu kamieniolomu w Rudnikach. Korytarz wstepny o mytym charakterze prowadzi w glab sciany skalnej. Wystepuja w nim licznie skamienieliny i wypreparowane czesciowo buly krzemienia. Od niego we wstepnej czesci odgalezia sie w prawo niski silnie myty korytarz. W pierwszej czesci jest on bardzo niski (wypelniony drobnym rumoszem), dalej nieco obszerniejszy o litym, badz  wypelnionym glina dnie. Po kilkunastu metrach dostajemy sie do wysokiej i sali. Do gory ciagnie sie korytarz, ktorym po kilku metrach dochodzimy do niewielkiej studzienki. Jego koncowa czesc znajduje sie blisko powierzchni. Cofamy sie do sali. W jej dnie znajduje sie wlot do 8 metrowej studni. Prowadzi ona do jeziorka, nad ktorym mozemy stanac na dosc obszernej polce. Na polke mozemy sie dostac inna droga, przez tzw. Meander. Wchodzimy do niego niskim przelazem, lub szczelina w gornym korytarzu. Stanowi on labirynt cisnieniowych rur schodzach do poziomu jeziorka. W gornej jego czesci powstaly ladne wymycia w ksztalcie zeber. Laczy sie on z polka nad jeziorkiem. Jeziorko ma dlugosc kilkunastu metrow przy szerokosci do 4 m. W dalszej czesci dostac sie mozna do jego bocznej odnogi w sporej salce w ktorej lustro wody oddzielone jest otroga. Glebokosc jeziorka siega 5 metrow (przecietnie 3). W jeziorku stwierdzono powolny, lecz staly przeplyw wody. Nurkowania przeprowadzone w jeziorku pozwolily stwierdzic, ze pod woda korytarze kontynuuja sie w trzech kierunkach, a dalsza eksploracja jest mozliwa, choc bardzo trudna (przewezenia, macenie sie wody). Jeziorko konczy glowny ciag jaskini. W partiach wstepnych jaskini dostac sie mozna (mozna bylo ?) do systemu niewielkich salek o nazwie Partie Jabowe (TOMAR), w ktorych wystepuje duza ilosc skamielin gabek, brachiopodow i belemnitow, oraz liczne buly krzemienia.

źródło: www.sktj.pl/epimenides/jura/szept_p.html

........................................................................................................................................

UWAGA: kesz w niebezpiecznym miejscu - oczy w około główy. Do skrzynki dojście nie powinno sprawić wiekszych problemów. Szczególnie uwazać należy przy zejściu do jeziorka. Odradzam eksploracje partii Jabowych. Wchodzisz na własną odpowiedzialność.

Musisz ze sobą zabrać latarkę (czołówka najlepiej) i komplet ciuchów bo jaskinia jest brudząca. Kordy wskazują wejście do jaskini.

Skrzynia zawiera tylko logbook z kawałkiem ołówka, może przyjmie jakiegoś mniejszego GK.

............................................................................................................

Dojazd do kesza:

Furą kierować się na ul. Dworcową

Busem - R-ką dojazd do przystanku Lipówki i stamtąd dłuższy spacer(1,5zł ulowy)

Pociągiem - najlepsza opcja dla niezmotoryzowanych - 2 zł bilet i w 10 minut wysiadka praktycznie pod kamieniołomem (jeżdżą co jakieś 2 godz)

.................................................................................

Skrzynia założona wraz z Aldi podczas spaceru po kamieniołomie i okolicach. Równiez polecam opcje ze zwiedzaniem bo teren jest naprawdę ciekawy - kamieniołom jest olbrzymi, roślinność dodała mu "dzikości" a w jego wyrobisku powstał całkiem sporych rozmiarów zbiornik wodny który z chęcią odwiedzają okoliczni wędkarze.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mapa jaskini
Kamieniołom
Wejście do jaskini
tak jest czeka Cie czołaganie:)
podziemne jeziorko
o ten głaz sie rozchodzi
Wpisy do logu: znaleziona 33x nieznaleziona 0x komentarz 6x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria