Radusz – leśniczówka i osada leśna [3] w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, leżąca 4 km na wschód od Sowiej Góry, 6 km na północ od Mokrzca- wsi sołeckiej[1]. W latach 1975-1998 miejscowość położona przynależała do województwa gorzowskiego
Historia
Leśniczówka (mająca około 100 lat[4]) jest jedyną pamiątką po dawnej największej w Puszczy Noteckiej wsi, której centrum znajdowało się 2 km na południe od leśniczówki.
Radusz pierwszą z założonych na prawie olęderskim. Zasiedliło ją w 1700 roku 20 rodzin z Dolnego Śląska, których zadaniem było karczowanie lasu i osuszanie mokradeł.
W latach 30. XX w. wieś leżała po polskiej stronie, blisko granicy z Niemcami. Żyło tu 360 rodzin, w tym 27 polskich. Mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem. Mimo niezbyt urodzajnych gleb wieś należała do bogatych, ponieważ średnia wielkość gospodarstw wynosiła aż 80 ha. Znajdowała się tu szkoła, kościół ewangelicki, w którym odbywały się także msze katolickie, młyn, trzy karczmy i dwa cmentarze. Drogi w tej puszczańskiej wsi utwardzono cegłami. Działał w niej również polski teatr amatorski. Polacy zajęli w Raduszu miejsca opuszczone przez niemieckich mieszkańców, którzy po 1919 r. nie chcieli przyjąć polskiego obywatelstwa i musieli przenieść się do Niemiec.
W ramach restrykcji wobec polskiej społeczności i dla poszerzenia terenów łowieckich dla hitlerowskich dostojników, już w 1940 roku wysiedlili część mieszkańców, a dwa lata później wyburzyli 42 domy. Niemcy otrzymali gospodarstwa na ziemiach polskich. Polaków wywieziono na roboty przymusowe do Rzeszy.
Puste zabudowania przetrwały do początku lat 50. ubiegłego wieku. Cegła z rozbieranych domów Radusza została wykorzystana na budowach w Międzychodzie i odległej Warszawie. Nieliczne zabudowania, które były w najlepszym stanie, pełnią dzisiaj rolę leśniczówek. Śladem po zagrodach są zdziczałe drzewa owocowe, resztki fundamentów budynków, zasypane studnie i pamięć tych, którzy się tam urodzili.
podana odległość to trasa od i do Międzychodu
Stan początkowy:
1. FTF+ brelok
2.Dziennik
3. Ołowek
Skrzyneczka jest ukryta w fundamentach widocznych na zdjęciach, zasłonięta warstwą cegieł i płytą betonową.