Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
P02: Leopold Lis-Kula - OP372A
Owner: Sensei
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 206 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Time required: 0:05 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 29-05-2011
Date created: 28-05-2011
Date published: 28-05-2011
Last modification: 09-01-2020
159x Found
0x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
47 visitors
86 x rated
Rated as: Average
1 x recommended
This cache is recommended by: aziron
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"P02" - to seria skrzynek,które są równocześnie hasłem do logu (w tym przypadku 02 - czyli druga skrzynka). 
P = pomnik - wszystkie skrzynki z tej serii ukryte są w pobliżu jakiegoś pomnika. Mają za zadanie, np. tak jak w tym przypadku przybliżyć życiorys Leopolda Lisa-Kuli, ale także dostarczyć zabawy z szukania :)

 

 

   płk Leopold Lis - Kula

Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie niedaleko Łańcuta. Jego ojciec - Tomasz Kula - urzędnik kolejowy, wywodził się ze starego rodu rycerskiego Kulów - Niemstów, zaś przodkiem matki, Elżbiety z Czaykowskich, był słynny pisarz i podróżnik, Sadyk Pasza - Michał Czaykowski. W kilka lat po urodzeniu Leopolda rodzina Kulów przeniosła się do Rzeszowa. Wychowaniem chłopca zajmowała się głównie matka, która uczyła syna umiłowania Ojczyzny i ludzi oraz prawości postępowania. Leopold od najmłodszych lat interesował się historią Polski i sprawami wojskowości. Będąc uczniem II Gimnazjum Rządowego w Rzeszowie, należał do skautingu (zastęp "Lisów"), "Płomienia", a w październiku 1912 roku wstąpił do rzeszowskiego oddziału Związku Strzeleckiego, w którym przyjął pseudonim Jako legionista walczył m. in. pod Krzywopłotami, Kamieniuchą i Żernikami, na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. W trakcie działań wojennych, podczas urlopu w styczniu 1915 roku, zdał w gimnazium w Wadochowicach egzamin dojrzałości. W Legionach polskich rosła jego legenda. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą, niezwykle odważnym żołnierzem. Powierzano mu najtrudniejsze odcinki walki m. in. na Ukrainie. Nocą z 6 na 7 marca 1915 roku przeprowadził na czele polskich żołnierzy udany atak na zajęte przez ukraińskich nacjonalistów, zamieszkałe w większości przez Polaków, miasteczko Torczyn. Ranny 7 marca - po kilku godzinach zmarł z upływu krwi. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari. Jego pogrzeb w Rzeszowie stał się wielką manifestacją patriotyczną. Pułkownik Leopold Lis-Kula został pochowany na cmentarzu na Pobitnem. 

Ciekawostka: 
W czasie uroczystości pogrzebowych złożono wieniec z napisem "Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski". Imieniem młodego legionisty nazwano w Polsce wiele ulic i obiektów, an nawet pociąg pancerny, układano o nim pieśni, dla większości młodzieży gimnazjalnej stał się wzorem godnym naśladowania. W 1937 roku imię Leopolda Lisa-Kuli otrzymało V Gimnazjum męskie na Bródnie (dzisiaj XIII Liceum Ogólnokształcące), a od 7 marca 1991 roku II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie nosi imię pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, 11 listopada 1989 r powstała w Rzeszowie VIII Rzeszowska Drużyna Harcerzy im. Leopolda Lis-Kuli


"Skrzynka" umieszczona jest w okolicy pomnika.

Hasło do logu wpisujemy dużymi literami tak, jak w oryginale ;)

 

Powodzenia, Sensei

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
pomnik
tego szukasz :) (grosz jest na zdj. dla oddania skali "skrzynki")