Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
P02: Leopold Lis-Kula - OP372A
Właściciel: Sensei
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 206 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 29-05-2011
Data utworzenia: 28-05-2011
Data opublikowania: 28-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 09-01-2020
159x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
47 odwiedzających
86 x oceniona
Oceniona jako: normalna
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aziron
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"P02" - to seria skrzynek,które są równocześnie hasłem do logu (w tym przypadku 02 - czyli druga skrzynka). 
P = pomnik - wszystkie skrzynki z tej serii ukryte są w pobliżu jakiegoś pomnika. Mają za zadanie, np. tak jak w tym przypadku przybliżyć życiorys Leopolda Lisa-Kuli, ale także dostarczyć zabawy z szukania :)

 

 

   płk Leopold Lis - Kula

Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie niedaleko Łańcuta. Jego ojciec - Tomasz Kula - urzędnik kolejowy, wywodził się ze starego rodu rycerskiego Kulów - Niemstów, zaś przodkiem matki, Elżbiety z Czaykowskich, był słynny pisarz i podróżnik, Sadyk Pasza - Michał Czaykowski. W kilka lat po urodzeniu Leopolda rodzina Kulów przeniosła się do Rzeszowa. Wychowaniem chłopca zajmowała się głównie matka, która uczyła syna umiłowania Ojczyzny i ludzi oraz prawości postępowania. Leopold od najmłodszych lat interesował się historią Polski i sprawami wojskowości. Będąc uczniem II Gimnazjum Rządowego w Rzeszowie, należał do skautingu (zastęp "Lisów"), "Płomienia", a w październiku 1912 roku wstąpił do rzeszowskiego oddziału Związku Strzeleckiego, w którym przyjął pseudonim Jako legionista walczył m. in. pod Krzywopłotami, Kamieniuchą i Żernikami, na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. W trakcie działań wojennych, podczas urlopu w styczniu 1915 roku, zdał w gimnazium w Wadochowicach egzamin dojrzałości. W Legionach polskich rosła jego legenda. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą, niezwykle odważnym żołnierzem. Powierzano mu najtrudniejsze odcinki walki m. in. na Ukrainie. Nocą z 6 na 7 marca 1915 roku przeprowadził na czele polskich żołnierzy udany atak na zajęte przez ukraińskich nacjonalistów, zamieszkałe w większości przez Polaków, miasteczko Torczyn. Ranny 7 marca - po kilku godzinach zmarł z upływu krwi. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari. Jego pogrzeb w Rzeszowie stał się wielką manifestacją patriotyczną. Pułkownik Leopold Lis-Kula został pochowany na cmentarzu na Pobitnem. 

Ciekawostka: 
W czasie uroczystości pogrzebowych złożono wieniec z napisem "Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski". Imieniem młodego legionisty nazwano w Polsce wiele ulic i obiektów, an nawet pociąg pancerny, układano o nim pieśni, dla większości młodzieży gimnazjalnej stał się wzorem godnym naśladowania. W 1937 roku imię Leopolda Lisa-Kuli otrzymało V Gimnazjum męskie na Bródnie (dzisiaj XIII Liceum Ogólnokształcące), a od 7 marca 1991 roku II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie nosi imię pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, 11 listopada 1989 r powstała w Rzeszowie VIII Rzeszowska Drużyna Harcerzy im. Leopolda Lis-Kuli


"Skrzynka" umieszczona jest w okolicy pomnika.

Hasło do logu wpisujemy dużymi literami tak, jak w oryginale ;)

 

Powodzenia, Sensei

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik
tego szukasz :) (grosz jest na zdj. dla oddania skali "skrzynki")