Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Projekt PL: Cieszyn [Art_159] - OP36E8
Wędrówka granicami Polski
Owner: Reneee
Founder: art_noise
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 264 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 26-05-2011
Date created: 25-05-2011
Date published: 26-05-2011
Last modification: 05-11-2017
138x Found
7x Not found
3 notes
watchers 4 watchers
66 visitors
103 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: Agatha, Arishia, martuś, Michu4000, Pit, Qbacki, r00t7
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
baner


Skrzynka jest częścią Projektu PL, wspólnego przedsięwzięcia Etna&Mars, Art_noise i Reniusi

 

CIESZYN
(czes. Těšín, łac. Tessin, niem. Teschen) – miasto powiatowe w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Olzą, która oddziela je od Czeskiego Cieszyna. Historyczna stolica Śląska Cieszyńskiego. Miasto leży na granicy z Republiką Czeską i do czasu wprowadzenia postanowień układu z Schengen (21 grudnia 2007) było tam zlokalizowane największe drogowe przejście graniczne południowej Polski.
Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Podanie głosi, że został założony w 810 r. przez trzech braci, synów słowiańskiego króla, którzy po długiej wędrówce spotkali się tutaj i ciesząc się tym faktem założyli miasto Cieszyn. W rzeczywistości zalążkiem dzisiejszego miasta jest Góra Zamkowa, gdzie najstarsze ślady osadnictwa sięgają VI-V w. p.n.e. oraz słowiański gród we wsi Podobora (obecnie część Kocobędza, Rep. Czeska), zwany "Starym Cieszynem". Po zniszczeniu Starego Cieszyna przez wojska wielkomorawskie w końcu VIII wieku osadnicy słowiańscy zbudowali na Górze Zamkowej nowe grodzisko obronne, które stało się zapleczem dla odbudowywanego starego grodu. Z czasem zyskało ono na znaczeniu i wraz ze Starym Cieszynem stało się centrum administracyjnym, religijnym i gospodarczym znacznej części Śląska. W XI wieku zbudowano tu kaplicę w stylu romańskim, która przetrwała do dziś i jest jednym z najważniejszych zabytków na Śląsku i w Polsce (jej podobizna zdobi m.in. rewers banknotu 20-złotowego oraz dwuzłotowej monety z kolekcjonerskiej serii Historyczne miasta w Polsce). W tym samym czasie pod Górą Zamkową zaczęło rozbudowywać się podgrodzie, a cieszyński gród urósł do rangi kasztelanii podlegającej królom polskim, a w okresie rozbicia dzielnicowego książętom śląskim. Rozwój grodu na Górze Zamkowej spowodował, że na przełomie XI i XII wieku przestał istnieć Stary Cieszyn.
Z 1155 r. pochodzi pierwsza znana pisemna wzmianka o Cieszynie (Tessin), choć najnowsze badania historyczne podają nieoficjalnie, że był on wymieniany już w dokumentach związanych z powstaniem biskupstwa wrocławskiego w roku 1000. Przez cały XII wiek Cieszyn był jednym z najważniejszych grodów Księstwa Opolsko-Raciborskiego. Około roku 1220 nastąpiła formalna lokacja miasta, a Cieszyn uzyskał pierwsze prawa miejskie na prawie lwówieckim. Ok. 1240 roku zbudowano też okazały kościół parafialny, przy którym działała szkoła.


KESZ

Mały klipsiak ukryty dość tradycyjnie. Rękawiczki mogą się przydać.

Nie zapomnij z logbooka spisać liczbę potrzebną do odnalezienia kesza finałowego Projektu PL!

P.S. Wcześniej kesz znajdował się na olbrzymim drzewie nieopodal. Ekipa z Opola dzwoni i mówi że w drzewo walnął piorun, jest całe popalone i już ścięte leży na ziemi. Na szczęście udało im się znaleźć kesz (szacun!) - niestety pierwotne maskowanie przepadło :(
Co za pech - tysiące drzew dookoła a piorun musiał walnąć akurat w te z keszem. Doszedłem do wniosku że może kesze ściągają pioruny?
KESZERZE PAMIĘTAJ - W CZASIE BURZY NIGDY NIE STÓJ PRZY KESZU!!!  Laughing
 

Powodzenia!
Art_noise i Reniusia

Pictures
pierwotne miejsce ukrycia kesza - piękne drzewo
i po uderzeniu pioruna :(