Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
BLT22 Park im. ks. J. Poniatowskiego - OP3609
Białystok zielony
Eigenaar: Bełta
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 134 meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 16-05-2011
Gemaakt op: 16-05-2011
Gepubliceerd op: 16-05-2011
Laatste verandering: 15-06-2013
39x Gevonden
2x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
3 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Wolv
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Park im. Księcia Józefa Poniatowskiego lub Park stary.

W 1895 roku przystąpiono do zasypywania grzęzawiska pozostałego po XVIII-wiecznym wielkim stawie, który był częścią kompozycji przestrzennej rezydencji Branickich. W 1897 roku pomiędzy ulicami Bulwarową (Branickiego), Mieszczańską (Elektryczną) i Puszkina (Mickiewicza), według projektu Waleriana Kronenberga, powstał Park Miejski.

W jego centrum wytyczono kolisty plac, na którym wzniesiono pawilon restauracyjny „Raj". Obok stała fontanna – jedna z dwóch wybudowanych w 1892 roku w Białymstoku. Od placu, w układzie krzyżowym, rozchodziły się aleje parkowe. Całość była otoczona stylizowanym, neobarokowym ogrodzeniem, wykonanym z kamiennych ciosów i ozdobnych krat. Wejście do parku możliwe było wyłącznie za opłatą. Prowadziły do niego trzy bramy. Główna usytuowana była od strony bramy pałacu Branickich a dwie pozostałe od ulicy Bulwarowej (Branickiego). W 1919 roku parkowi nadano imię księcia J. Poniatowskiego. W pawilonie organizowane były koncerty, zabawy i wystawy.

Wraz z budową gmachu teatru, cały park uległ istotnej przebudowie. Około 1937 roku rozebrano pawilon i ogrodzenie wraz z bramami. Wytyczone zostały nowe aleje. Przed teatrem, w miejscu obecnego placu, założono dywany kwiatowe. Jedyną pozostałością dawnego parku został charakterystyczny, półkoliście wygięty mostek nad Białą. W pierwszych latach XXI wieku cały plac przebudowano, nadając mu obecny kształt. przed gmachem teatru wykonano z kamienna trotuar w formie fontanny, z której woda tryska wieloma strumieniami, bezpośrednio z podziemnego zbiornika. W roku 2007 wyłożono nawierzchnie części alejek kostką i płytami kamiennymi tworząc plac centralny parku w formie prostokąta, któremu nadano nazwę Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Białystok- Przewodnik historyczny autorstwa Andrzeja Lechowskiego i nie tylko. Wirtualna podróż po parku- http://www.vtour.pl/ph/panoramy/bialystok/134/1847,Park%20ks.%20J.Poniatowskiego

 

Założona podczas nocy muzeów. Skrzynka to pojemnik na mocz (nieużywany), w środku logbook, kilka fantów (w tym serduszko otrzymane w arsenale na nocy muzeów) i ołówek. Kordy wskazują miejsce ukrycia skrzynki. Należy troszkę pokopać. Szukaj w klimatycznej alejce z drzew. Samo miejsce zakopania odosobnione jednak do lejki proszę wchodzić jak nikt nie widzi.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Park wieczorem- plac główny
Park wieczorem
Park dawniej- pawilon Raj
Wejdź tam.
A tu kop