Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Śladami Kuby Rozpruwacza I - OP34C5
...historia kielczanina Józefa Lisa
Eigenaar: Kostucha
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 270 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-04-2011
Gemaakt op: 26-04-2011
Gepubliceerd op: 26-04-2011
Laatste verandering: 01-11-2011
103x Gevonden
6x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
92 x Bekeken
63 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: tomacz
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

"Nie jestem rzeźnikiem, biednym marynarzem czy nieznajomym, lecz jednym z w a s. To z tego powodu tak się boicie tego, którego zwą... Kubą Rozpruwaczem."


Jack the Ripper - historia

Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) – pseudonim nadany seryjnemu mordercy działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w roku 1888.

Po raz pierwszy pojawił się w listach osoby podającej się za tego zabójcę i opublikowanych w tym czasie. Na temat tożsamości Kuby Rozpruwacza powstało wiele teorii, ale jak dotąd żadna z nich nie jest pewna. Wokół zabójstw przypisywanych Rozpruwaczowi narosła swoista mitologia, wsparta autentycznymi badaniami historycznymi, ale i amatorskimi hipotezami, włączającymi teorię spiskową i ludową inwencję.

Liczba ofiar Kuby Rozpruwacza jest dyskusyjna, ale historycy-badacze generalnie zgadzają się, że na pewno było nimi 5 prostytutek (lub kobiet o prostytucję podejrzewanych, jak C. Eddowes) z East Endu. (...) Do powyższej listy ofiar Kuby Rozpruwacza dodaje się często ofiary innych ataków i morderstw popełnionych w okresie jego działalności w podobny sposób (12 osób). (źródło: WIKIPEDIA)


Kuba Rozpruwacz w Kielcach

Józef Lis (ur. 1868, zm. 1918) – urodzony w Kielcach Żyd polskiego pochodzenia, międzynarodowy przestępca, domniemany Kuba Rozpruwacz.

Józef Lis urodził się w 1868 w Kielcach, jako syn Anzelma i Hanny. Jego ojciec zajmował się drobnym handlem oraz szmuglem alkoholu, papierosów i tytoniu. Najprawdopodobniej był agentem policji, ponieważ kiedy został schwytany w czasie napadu na sklep futrzarski, wbrew oczywistym dowodom nie trafił do więzienia, a sprawa została umorzona. Matka pochodziła ze Staszowa, a jej rodzina z Opatowa, również zajmowali się sprzedażą tytoniu. Miał ośmioro rodzeństwa, cztery siostry i czterech braci. Rodzina Lisów mieszkała w Kielcach, do których przeprowadziła się, gdy zniesiono ius de non tolerantis Judeis, czyli najprawdopodobniej niespisany, ale zwyczajowo obowiązujący zakaz osiedlania się ludności żydowskiej w mieście. Ich dom stał przy ulicy Hipotecznej 7, obecnie plac Wolności 12. Osoby o tym samym nazwisku mieszkały także przy ulicach Niecałej, Małej i Czarnowskiej. Jego osobowość ukształtowały urazy będące konsekwencją nieudanego życia rodzinnego, romansów i zdrad jego matki.

W 1884 Lis wyjechał do Anglii. W Londynie nieustannie zmieniał tożsamość, nazwiska, pseudonimy i miejsca pobytu. Otworzył zakład fryzjerski w dzielnicy Whitechapel, w której w okresie, gdy działał tam Lis, popełniono kilka brutalnych morderstw na prostytutkach. Ofiary okaleczano odcinając im genitalia, nosy, uszy. Mordercy szukała cała policja, jednak nigdy go nie złapała. Lis był również sutenerem i handlarzem żywym towarem, donosicielem, włamywaczem i agentem policyjnym, poruszającym się w środowisku skorumpowanej policji. Był wielokrotnie ścigany i skazywany, przeważnie jednak za pojedyncze i drobne wykroczenia. Od czasu wyjazdu z Kielc Lis działał m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Buenos Aires, Rio de Janeiro czy Johannesburgu.

W czasie I wojny światowej Lis miał powrócić na ziemie polskie jako rosyjski szpieg. W pobliżu frontu wschodniego został aresztowany przez władze austro-węgierskie pod zarzutem kradzieży i szpiegostwa. W więzieniu spędził kilka miesięcy, oczekując na wykonanie wyroku, prośby rodziców o ułaskawienie odrzucono. Przewieziono go z Przemyśla do Jarosławia i tam podobno wykonano wyrok – został rozstrzelany w 1918 i pochowany w nieznanym miejscu.

W 2007 południowoafrykański historyk Charles van Onselen opublikował książkę "The Fox and The Flies: The World of Joseph Silver, Racketeer and Psychopath" (w polskim tłumaczeniu "Lis i gliniarze: Świat Józefa Silvera, bandyty i psychopaty”). Historyk współpracował z psychiatrą Robertem Kaplanem z University of Wollongong oraz profesorem Jerzym Szczepańskim, wicedyrektorem Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. (źródło: WIKIPEDIA)


Jak znaleźć

Skrzynka tradycyjna. Współrzędne doprowadzą do domu, w którym być może mieszkał morderca (a na pewno mieszkała tam jakaś jego rodzina). Mikro. Ze względu na mocno szemrane towarzystwo kręcące się przy skrzynce - proszę o wielką uwagę (nie tylko aby nie zdemaskować skrzyni, ale żeby wyjść cało z poszukiwań). Dobrze szukać po zmroku.
.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
JÓZEF LIS
MIEJSCE