Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ogród Profesorski - OP33FA
Eigenaar: r00t7
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 211 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 11-04-2011
Gemaakt op: 11-04-2011
Gepubliceerd op: 11-04-2011
Laatste verandering: 07-05-2013
38x Gevonden
6x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
4 x Bekeken
25 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

SKRZYNKA:

Ogród otwarty jest od 22 kwietnia do 31 października między 10 a 16, ale jak widać teraz został otwarty wcześniej, ponadto wyczytałem że ma być otwarty do zmroku.

Współrzędne pokazują sam ogród nie wskazują miejsca ukrycia.

Wejście na teren ogrodu jest możliwe bramą od ul. Jagiellońskiej i furtką od ul. Gołębiej, a w czasie największego natężenia ruchu turystycznego także przez Długą Sień z Dziedzińca Arkadowego Collegium Maius.

Kesz ukrył się obok jednego z wymienionych urządzeń. Ciebie Drogi Poszukiwaczu zainteresować powinny okolice gdzie można badać promieniowanie kosmiczne. Tam szukaj mikro magnetyka. Proszę uważać na turystów i kamery

MIEJSCE:

    Pierwsze wzmianki o ogrodzie w tym miejscu pojawiają się w zapiskach uniwersyteckich już w 1467 roku. Jego teren był w owym czasie dwukrotnie większy, niż obecnie, rozciągając się od południowo – zachodniej strony Collegium Maius aż do murów miejskich. Początkowo istniał tutaj ogród i sad, a zebrane warzywa i owoce trafiały głównie na stoły profesorów w refektarzu kolegium. W 1475 roku postawiono dużą zagrodę dla drobiu. Od 1510 roku na obszarze ogrodu znajdowały się połączone z systemem kanalizacyjnym latryny przeznaczone dla studentów i scholarów mieszkających w kolegium.
Pod koniec XVIII wieku, w związku z reformą uczelni, ogród, pozbawiony opieki profesorów, popadł w zaniedbanie.
W okresie restauracji Collegium Maius (1840 – 1871) władze uniwersytetu nie zdecydowały się na odnowienie ogrodu. Służył on wówczas jako miejsce składowania materiałów budowlanych. Dopiero pod koniec XIX wieku został zagospodarowany przez Zakład Botaniki UJ, który przez pewien okres prowadził tutaj hodowlę prawie 300 gatunków roślin. Na początku XX stulecia, w związku z budową Collegium Witkowskiego, ogród uległ zniszczeniu i pozostał w tym stanie aż do lat 1960.
Uporządkowano go prowizorycznie po dwudziestowiecznej rekonstrukcji Collegium Maius, ale wkrótce znowu zaczął służyć jako zaplecze prac remontowych.
Nową aranżację nadano temu miejscu w 2010 roku, udostępniając ogród społeczności akademickiej.


Przez kolejne dwa wieki enklawa zieleni przylegająca do Collegium Maius UJ popadała z wolna w zapomnienie, a wreszcie w ruinę. Teraz ma służyć bez wyjątku wszystkim. Ogród będzie otwarty od maja do października od godz. 8 rano do zmierzchu. W pozostałym czasie można go podziwiać przez ażurową bramę.

W ogrodzie prócz starannie dobranej roślinności, ławek, brukowanych alejek i efektownego oświetlenia zainstalowano też interaktywne modele pięciu przyrządów naukowych. Każdy odwiedzający może wypróbować ich działanie.

- Zrobiliśmy w sercu Krakowa coś naprawdę fajnego - podsumował podczas otwarcia ogrodu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł.

Każdy z pięciu przyrządów naukowych, które znalazły się w ogrodzie, nawiązuje do innego etapu rozwoju krakowskiej uczelni. "Poprzez te modele chcemy opowiedzieć historię uniwersytetu" - powiedziała PAP Ewa Wyka, kierownik działu Historii Nauki i Instrumentów Naukowych Muzeum UJ.

Dwa najwcześniejsze modele matematyczno-astronomiczne: zegar słoneczny i model sfery armilarnej nawiązują do XV i XVI w., czasu złotego wieku Akademii Krakowskiej. Półkule magdeburskie natomiast symbolizują okres oświecenia, kiedy powstawały pierwsze gabinety fizyczne.

- Wiek XIX to okres, kiedy na UJ na stałe zaczęły się pomiary meteorologiczne, w związku z tym pokazujemy model XIX-wiecznej klatki meteorologicznej. XX wiek to˙oryginalne urządzenie z pierwszego cyklotronu budowanego˙przez pracowników˙UJ,˙a poza tym licznik scyntylacyjny do pomiaru promieniowania kosmicznego - dodała Wyka

Ogród Profesorski znajduje się pomiędzy dzisiejszymi budynkami Collegiów: Maius, Minus, Witkowskiego oraz Plantami. Od połowy XV w. służył on wykładowcom Akademii Krakowskiej. Na terenie dwa razy większym niż obecnie uprawiano warzywa, drzewa owocowe, hodowano drób. Stały tam także dwie latryny.


Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
brama
***
***
profesorowie
przed złączeniem...
... i po złączeniu
Godziny otwarcia
Logs: Gevonden 38x Niet gevonden 6x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij