Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Włocławek - LetterBox - OP31CD
Eigenaar: Talbot
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 60 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 21-03-2011
Gemaakt op: 22-02-2011
Gepubliceerd op: 21-03-2011
Laatste verandering: 14-06-2011
13x Gevonden
0x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
2 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Doc with the dog, etna&mars
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Letterbox  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Spacer zaczynamy od  dawnego Rynku Nowego Miasta dzisiejszego Placu Wolności centralnego placu współczesnego Włocławka. Jest to miejsce o stosunkowo krótkiej historii bowiem pierwsze zabudowania zaczęto tu wznosić dopiero w XIX w. Pierwotnie na placu urządzono stylowy ogród, zwany ogrodem saskim. Dziś plac to oaza zieleni i kwiatów. W centralnym miejscu stoi pomnik poświecony żołnierzom polskim walczącym na wszystkich frontach i wojnach.

90m na SW 

W kierunku zachodnim tuż za wątpliwej urody wieżowcem odchodzi od placu ulica Kilińskiego. A przy niej eklektyczny XIX-sto wieczny pałacyk dawnego właściciela fabryki maszyn rolniczych Muhsama. Budynek zajmuje narożną część dawnej dużej parceli z zabudowaniami fabrycznymi ciągnącej się wąskim pasem wzdłuż ulicy Kilińskiego.

200m na NW 

 

160m na NE 

W kierunku północnym odchodzi od niej ulica Mickiewicza znajduje się przy niej Liceum Ziemi Kujawskiej  dawna Włocławska Szkołą Handlowa założona w 1900 roku. U zbiegu ulic Mickiewicza i słowackiego stoi zbudowany w latach 1925-30 budynek główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Mieszczący zbiory fajansu włocławskiego oraz wystawy czasowe.

160m na SE 

Skręcając w lewo dochodzimy do wiodącej na północny zachód ulicy Brzeskiej. To dawny trakt prowadzący ze średniowiecznego miasta do Brześcia Kujawskiego. Tu znajduje się zabytkowy zespół klasztorny ojców Franciszkanów reformatów zbudowany w latach 1639-44. Jest to budowla barokowa z reminiscencjami gotyckimi i neobarokowymi, o wystroju wnętrza jednolitym, rokokowym z 1768 roku.

100m na N

 

160m na NE

Pod kątem czterdziestu pięciu stopni, położona jest ulica Zapiecek, łącząca się z biegnącą w stronę Wisły ulicą 3-ego maja.

330m na N

Początek tej ulicy dała krótka uliczka zwana Wójtowską odchodząca od Starego Rynku którą w 1823r. przedłużono aż do Rynku Nowego Miasta tj. do obecnego Placu Wolności. Z czasem ulica stała się centrum handlowo-usługowym. Domy wzniesione głównie w XIX w. Posiadają w większości cechy późno klasycystyczne i eklektyczne o skromnej artykulacji elewacji frontowych. Monumentalizmem odznacza się kamienica 1867 roku bogatego kupca włocławskiego Hermana Liwińskiego położona na narożniku ulic 3-ego maja i Cyganki. Kamienica ta zaprojektowana została przez Franciszka Turnela budowniczego wielu włocławskich gmachów. W budynku numer 9 mieściła się w latach 1856-1876 pensja żeńska prowadzona przez Izabele Zbiegniewską znaną w mieście działaczkę społeczną. W reprezentacyjnym budynku pod numer 17 mieściła się do 1914r. siedziba rosyjskich władz powiatowych, a w latach1918-1939 starostwo.

Stary Rynek centrum Średniowiecznego układu przestrzennego osady wraz z wybiegającymi z jego naroży ulicami wytyczone zostało po drugiej lokacji miasta w 1339r. W średniowieczu plac obejmował teren znacznie mniejszy niż obecnie od którego wychodziły krótkie uliczki we wszystkie strony.

 

Średniowieczny układ ulic czytelny jest do dziś. Zmianie uległ tylko sam rynek który w wyniku wyburzenia przez Niemców 1940 roku jego północnej mierzej powiększany został aż do samej Wisły. Zabudowę starego rynku stanowi kilkanaście kamienic mieszczańskich pochodzących z XIX wieku o bardzo skromnych cechach klasycystycznych. Oraz dwie kamieniczki oznaczone numerami czternaście i piętnaście o barokowych szczytach z XVIII wieku. Znajduje się w nich Muzeum Historii Miasta Włocławka.

Dominantę starego rynku stanowi niewątpliwie późno gotycki kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z 1538 roku. Jest on budowlą jedno nawową z prezbiterium. Od wschodu dobudowano 1622 roku absydę z fundacji mieszczanina Andrzeja Rogali zakrywając częściowo piękną fasadę wykonaną z wykorzystaniem ceglanych żeber. OD zachodu wznosi się wieża zbudowana w 1580 roku zwieńczona baniastym hełmem barokowym z roku 1780-ego. Nawa kościoła nakryta jest sklepieniem sieciowym. Prezbiterium zaś sklepieniem zbliżonym do gwiaździstego. Wystrój świątyni barokowo-rokokowy z XVIII w.

 

Podane koordynaty nie wskazuję miejsca ukrycia kesza!

Skrzyneczka to mały wodoszczelny plastikowy pojemnik zawierający logbook i pieczątkę z herbem Włocławka. Pieczątka nie jest na wyminę, odbij ją w swoim dzienniku. Skrzynka nie zawiera fantów na wymianę jedynie certyfikat FTF dla pierwszego znalazcy oraz kilka karteczek z odbitą pieczątką dla tych którzy nie mają na czym jej odbić.

 

Zarówno pieczątkę jak i certyfikat znajdujące się w skrzynce wykonał kolega Miklobit :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pieczątka
Sakiewka
Logs: Gevonden 13x Niet gevonden 0x Opmerking 4x Afbeelding 2x Alle logs Galerij