Gdzie stoi Spodek, nie trzeba nikomu wyjaśniać. Idea zbudowania hali powstała w Stalinogrodzie w 1955r. Budynek miał stanąć na obrzeżach miasta (WPKiW), ostatecznie jednak postawili halę na terenie o wysokiej kategorii szkód górniczych, na którym stała niegdyś hałda hutnicza. Spodek zaprojektowało dwóch architektów - Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski wg projektu Wacława Zalewskiego. Jest to element szczególnie zwracającay na siebie uwagę, gdyż ów projekt był jednym z pierwszych na skalę światową zrealizowanych w koncepcji tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych). Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 1964 roku, a oddanie hali nastąpiło w 1971r. Koszt budowy wyniósł 800mln zł, czyli 4 razy więcej niż na ten cel przeznaczono.
Charakterystyczny wygląd Spodka (ufo) miał na celu połączenie w nim funkcji hali sportowej oraz hali widowiskowej, z których obie posiadają odmienne schematy usytuowania areny.
Kubatura całego obiektu wynosi 338 732 m3, powierzchnia użytkowa to 29 473 m2. Widownia może pomieścić 11 500 widzów.
W 2009 Spodek poddano modernizacji, której koszt wyniósł 70 mln zł, zamontowano wtedy system klimatyzacyjny, powiększono widownię, zamontowano nowoczesne oświetlenie oraz telebimy.
W Spodku organizowane są m.in: mecze siatkówki, koszykówki, hokeja, koncerty muzyczne, imprezy okolicznośiowe, przedstawienia cyrkowe oraz teatralne, imprezy targowe, w tym imprezy cykliczne: międzynarodowa wystawa psów rasowych, Festiwal Piosenki Szantowej TRATWA, Mayday Festiwal, Metalmania, Metal Hammer Festival, Mystic Festival, Festiwal Odjazdy, Rawa Blues Festiwal, Śląski Festiwal Fryzjersko-Kosmetyczny.

W pobliżu Spodka w ciągu następnych kilku lat w planach jest budowa kilku ciekawych obiektów, m.in.: Rondo Towers, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Centrum Multifunkcyjne, Siedziba Narodwej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Gant Towers.