OC logo
Banner
Tradycyjna
Trudność zadań: 1.0 z 5.0
Trudność terenu: 1.0 z 5.0
Statystyka skrzynki
Kościół w Grzywnie - OP2EFC

Właściciel  Kufeld

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

 Wysokość: 84 m n.p.m.
  link
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
 Typ skrzynki: Tradycyjna
 Wielkość: Mała
 Status: Gotowa do szukania
 Data ukrycia: 09-11-2010
 Data utworzenia: 09-11-2010
 Ostatnio zmodyfikowano: 09-11-2010

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.

Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka Można zabrać dzieci Miejsce historyczne Potrzebna latarka Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Opis   PL  

We wsi Grzywna niedaleko Chełmży znajduje się gotycki kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Jest to jeden z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemii Chełmińskiej. Według tradycji parafia tutejsza została erygowana w końcu XIII w., sam kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Od początku XVII w. istnieją wzmianki o szpitalu dla ubogich przy kościele. Z lat 1647 i 1667 pochodzą informacje o istnieniu przy parafii szkoły z nauczycielem.

Kościół ceglano-kamienny, jednonawowy, z gotycką kruchtą od zachodu (planowaną pierwotnie jako przyziemie wieży) oraz barokową od południa, z prosto zamkniętym prezbiterium i kwadratową wieżą dobudowaną w 1906 r. W fasadzie zachodniej umieszczone są terakotowe rzeźby z połowy XIV w. przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem i świętych. Wewnątrz sklepienie krzyżowe (prezbiterium) i strop płaski (nawa). Wystrój renesansowy i barokowy z końca XVI i pocz. XVIII w. Rzeźba św. Jana gotycka z XV w. Ława kolatorska późnogotycka z XVI w. Płyty nagrobne z XVI-XVII w.
Cennym elementem wyposażenia kościoła są ceramiczne średniowieczne figurki świętych umieszczone w dolnych partiach blend szczytu zachodniego. Inną ciekawostką jest biegnący pod oknem prezbiterium w elewacji wschodniej XIV-wieczny fryz przedstawiający jelenia dwugłowego.

Na zewnątrz kościoła umieszczono płyty nagrobne tutejszych proboszczów (m.in. ks. Antoniego Temmy, zm. w 1895 i Jana Żuławskiego, zm. w 1931). Na przykościelnym cmentarzu znajduje się neoklasycystyczna kaplica grobowa Czarlińskich.

Dodatkowe informacje  

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.

Obrazki/zdjęcia

Kościół
Kościół
Uwierz, że poradzisz sobie bez
Uwierz, że poradzisz sobie bez

Wpisy do logu    {{found}} 83x {{not_found}} 0x {{log_note}} 0x    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis   Pokazuj usunięcia Pokazuj usunięcia