Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stadion Olimpijski - OP2E08
Na terenie Stadionu Olimpijskiego
Właściciel: madziadu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-10-2010
Data utworzenia: 17-10-2010
Data opublikowania: 17-10-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 28-10-2010
199x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 7 obserwatorów
80 odwiedzających
131 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam na spacer po terenie Stadionu Olimpijskiego

Myślę, że warto zrobi sobie z rodzinką miły spacer oraz zapoznac się z historią tego miejsca

Schlesierkampfbahn im Sportpark Leerbeutel, Olympiastadion Hermann Göring Stadion, po wojnie przez pewien czas "Stadion imienia Karola Świerczewskiego". Nazwa "Olimpijski" przylgnęła do tego stadionu najprawdopodobnie w związku z faktem, że jego architekt, Richard Konwiarz, za swoje prace otrzymał dwukrotnie medale olimpijskie (w konkurencji architektury, w tamtych czasach oceniane były bowiem również, prócz osiągnięć sportowych, osiągnięcia w dziedzinie sztuki, w tym architektury) na igrzyskach w Amsterdamie (1928) i w Los Angeles (1932). Nigdy nie planowano zgłoszenia Wrocławia do organizacji Igrzysk, nigdy też nie planowano użycia obiektów wrocławskich jako pomocniczych podczas igrzysk berlińskich w 1936. Wrocławski stadion był bowiem na potrzeby takiej imprezy za mały (pojemność około 40 tysięcy widzów), nigdy też nie dysponował dostatecznie rozbudowaną infrastrukturą.

Historia Stadionu Olimpijskiego [edytuj]

Stadion nadawał się jednak do przedsięwzięć w nieco mniejszej niż olimpiada skali, np. w dniach 18-24 czerwca 1930 rozegrano tu III Igrzyska Niemieckie, istotny etap przygotowań reprezentacji Niemiec do olimpiady w Los Angeles. W 1937 odbył się tu XII Niemiecki Festiwal Pieśni, natomiast rok później - Niemiecki Festyn Gimnastyki i Sportu.

Po II wojnie światowej odbudowany z dużych zniszczeń i rozbudowany, nazwany został Stadionem imienia Karola Świerczewskiego. Na początku lat 70. prawo własności do stadionu przejęła od miasta AWF. W 1978 wybudowano wokół Stadionu Olimpijskiego cztery osiemdziesięciometrowe maszty oświetleniowe, dające na płycie głównej 2800 luksów; był to wówczas najjaśniej oświetlany stadion w Europie. W 1979 zainstalowano nowoczesne podgrzewanie murawy stadionu (jedyny wówczas w Polsce inny stadion z podgrzewaną płytą, w Rybniku, miał instalację bardzo mało efektywną, wymagającą uruchamiania kilka tygodni przed planowanym terminem zawodów).

10 kwietnia 2006 obiekty Stadionu Olimpijskiego zostały odkupione przez miasto od Akademii Wychowania Fizycznego. W 2010 tor żużlowy został wyremontowany. Dla uatrakcyjnienia zawodów zmieniono jego geometrię, skrócono z 378 do 330 metrów, poszerzono proste i łuki[1]. Zrobiono to kosztem boiska piłkarskiego, które zostało zmniejszone i obecnie nie spełnia wymogów FIFA i UEFA do rozgrywania na nim oficjalnych meczów piłkarskich.

          Jedno z tych miejsc Wrocławia, które od lat wywołują gorączkę wśród eksploratorów i .... dziennikarzy. Dlaczego? Co takiego jest w tym ogromnym obiekcie, że od lat przyciąga wszystkich zainteresowanych poszukiwaniami? Odpowiedź nie jest łatwa, ale spróbujmy ją odnaleźć.

      Stadion powstał w latach 1926 - 1928, ponownie rozbudowywano go od roku 1936, prace odbywały się pod nadzorem znanego architekta Richarda Konwiarza. Prawdopodobnie w tym momencie zaczyna się legenda (lub połączenie legendy i rzeczywistości), bierze się to z faktu, że był on budowniczym obiektów wojskowych i bunkrów, w tym także tych, z którymi wiążą się inne podziemne legendy. Wróćmy jednak do samego stadionu, podczas przebudowy zmieniono nie tylko bramę główną, tak by mogły swobodnie przechodzić przez nią kolumny marszowe SA i sportowców, wybudowano wiele obiektów żelbetowych oraz ..... długi wał ziemny w miejscu przebiegu starej Alei Olimpijskiej. Dobudowano wieżę zegarową (kolejny sztandarowy punkt każdej legendy), prawdopodobnie w okresie wojny funkcjonowały także linie kolejki wąskotorowej, a pozostawione wolne przestrzenie (boska) umożliwiały starty małych samolotów (zapewnie łacznikowe). Stadion nosił imię Hermana Goeringa, a odchodząca od niego ulica otrzymała nazwę Adolfa Hitlera. Do końca oblężenie stadion był pilnie strzeżony przez wojsko, posterunki wartownicze wystawiono w pewnej odległości od obiektu, ruch regulowano na podstawie imiennych przepustek........

skrzynka znajduje sie przy strzelnicy

skrzynka na starcie zawierała GC-5th aniversary

logbook,ołówek,2 kolczyki, zapałki, 2 gumki, spinka, spinacz, zabawki, wszystko na wymianę


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.