Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Piece Raisa - KT25 - OP2E04
Przemysł wapienniczy okolic Gogolina - ocalić od zapomnienia...
Owner: KrystianT
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 197 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-10-2010
Date created: 16-10-2010
Date published: 16-10-2010
Last modification: 11-09-2011
78x Found
2x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
49 visitors
53 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Od XVII wieku wypalano tu wapno w kilku prymitywnych małych piecach z użyciem drewna. Ich produkcja pokrywała jedynie miejscowe potrzeby. Wypalania wapna na większą skalę podjęto się tu dopiero po 1840 r . Wtedy to kilku rolników z Gogolina zwróciło się do hrabiego Gaschyny z Żyrowej z prośbą o sprzedanie im zalesionych terenów zalegających na północ od tej miejscowości. W bardzo krótkim czasie po tym doliczono się tu już kilkudziesięciu pieców polowych zbudowanych przeważnie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc wydobycia kamienia.

Po oddaniu do użytku z dniem 1 listopada 1845 r . odcinka kolei normalnotorowej łączący Opole z Kędzierzynem przebiegającej przez Gogolin, już w 1846 r. z inicjatywy ówczesnego sołtysa Mikołaja Krzyży kupiec Lothar Hüser buduje pierwsze dwa piece szybowe w pobliżu stacji kolejowej. Po nim kolejni ludzie interesu nie wywodzący się z Gogolina kupują od rolników ziemię pod budowę pieców i kamieniołomów. Szybki rozwój przemysłów hutniczego i chemicznego zużywające w procesach technologicznych wapień oraz wapno palone spowodował zwiększone zainteresowanie produkcją wyrobów wapienniczych. W Gogolinie budują swoje zakłady Bunke, Dombrovky, Jaroszek, bracia Cassierer, Ring, Jalaffke, Stern , Dzialas, Akerman, Friedlender, Röthcz i inni. Od ich nazwisk przyjęły się nazwy pieców i kamieniołomów. Nie wszyscy posiadacze pieców mieli swoje kamieniołomy. Kamień dostarczali im i sprzedawali rolnicy wydobywając go na własnym polu. Pozyskiwano go za pomocą kilofów, łomów, młotów i łopat. Z wyrobiska do punktu przeładunku kamień transportowano na taczkach, a następnie ręcznie ładowano go na furmanki o zaprzęgu konnym , którymi kamień dowożono na składowiska przy piecach zwane wtedy „Ablagą”. Tego rodzaju transport funkcjonował do około 1886 r. Po nim pojawiła się kolejka wąskotorowa z lokomotywkami parowymi i wózkami skrzyniowymi .

(Eryk Boronczyk "Przemysł wapienniczy w Gogolinie i okolicy")

Piece Raisa wybudowane na "Podborze" razem z nieistniejącymi dziś piecami Kaiser Leopold i Jaroszka to wybudowane w 1880 roku piece szybowe. Eksploatowane były do 1920 r. Odbudowane po wojnie w 1958 pracowały do 1977 roku. Po wyłączeniu Wydziału Zakrzów z eksploatacji zlikwidowano piece Kaiser Leopold i Jaroszka. Piece Raisa na razie jeszcze stoją...

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Piece Raisa 3-6
zabawopsuj