Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Linia umocnień B2 - OP047E
Coś dla bunkrowców i militarystów
Eigenaar: etna&mars
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 288 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 17-06-2007
Gemaakt op: 17-06-2007
Gepubliceerd op: 17-06-2007
Laatste verandering: 28-05-2015
60x Gevonden
1x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
10 x Bekeken
39 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Tati
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki
kid.gifdog2.gifdate.gifsnow_icon.gifbike2.gifofftrail12.gifoffroad1.gifold.gifskeeter.gif

Trochę historii za serwisem fortyfikacja.pl:

W 1944 roku, Niemcy nie mieli już wątpliwości, że należy solidnie przygotować obronę przed nacierającą Armią Czerwoną. Jednakże nie było już ani czasu ani pieniędzy na stworzenie obrony o charakterze stałym. Obrona miała się oprzeć na liniach umocnień polowych ciągnących się z północy na południe i odległych od siebie średnio o 100 km. Każda z nich została oznaczona kolejnymi literami alfabetu: a, b, c, d i e. Ponadto ze względu na ukształtowanie terenu, bądź też konieczność wzmocnienia obrony, niejednokrotnie dzieliły się dodatkowo na dwa pasy: np. d-1 i d-2. Jednym z ważniejszych regionów był Górny Śląsk i Zagłębie wraz z pracującym na pełnych obrotach przemysłem. Jego utrata poważnie obniżyłaby możliwości prowadzenia wojny przez III Rzeszę. Dlatego zabezpieczenie tych terenów było niezwykle istotne. Tak więc od wschodu powstały aż dwie linie obrony: b-1 i b-2, od zachodu natomiast b-3. Ponadto umocnienia b-2 zakręcają w okolicach Siewierza i zmierzają na zachód w kierunku zamienionego w twierdzę Opola. Wśród badaczy tych umocnień brak zgodności co do charakteru północnej osłony GOP. Jedna z koncepcji zakłada, że jest to jedynie pozycja ryglowa między b-2 i b-3. Inna, ze względu na ciągłość tych umocnień, twierdzi, że to właśnie jest główna linia b-2.
Pozycja polowa składała się z dwóch głównych linii okopów odległych od siebie od 0,5 do 1 km, skomunikowanych od czasu do czasu rowami łącznikowymi. Na drugą linię składały się oprócz okopów i stanowisk ziemnych tzw. „kochbunkry” czyli żelbetowe stanowiska ogniowe. Pierwszą linię oprócz wcześniej wymienionych dzieł obronnych uzupełniały dodatkowo ziemianki stanowiące ukrycie dla żołnierzy stacjonujących w okopach. Na zapolu pozycji zazwyczaj budowano rów przeciwpancerny, który również ciągnął się w miarę nieprzerwaną linią. Wszystko to okraszone było stanowiskami artylerii przeciwlotniczej, ppanc. i polowej. Prace fortyfikacyjne rozpoczęto w okolicach sierpnia 1944 roku. W pierwszej kolejności ruszyły roboty ziemne. Kochbunkry, natomiast, wylewano dopiero późną jesienią – w październiku o czym świadczą napisy na niektórych obiektach. Umocnienia powstawały dzięki ogromnemu wysiłkowi ludności cywilnej, zarówno Polaków jak i Niemców, pod nadzorem wojskowych z jednostek inżynieryjnych. Całością operacji w Zagłębiu Śląsko – Dąbrowskim kierował gen. Fritz Benicke. W przededniu radzieckiej ofensywy, w styczniu 1945 roku, całość pozycji była gotowa. Jednakże umocnienia nie spełniły pokładanych nadziei. Przyczyniło się do tego kilka kwestii. Główną obsadę miały stanowić jednostki wycofujące się pod naporem Armii Czerwonej. Jednakże Niemcy nie byli przygotowani na tak szybkie i mocne uderzenie jakie wyprowadziły jednostki 1 Frontu Białoruskiego. W efekcie planowy odwrót zamienił się w gwałtowną ucieczkę. Tylko nieliczne oddziały obsadziły linię b-2 i ją broniły (zwłaszcza w okolicach Sosnowca). Nie zdążono również przerzucić z Węgier jednostek 17 armii gen. Schulza. Gdy wreszcie dotarły w okolice Tarnowskich Gór, w obliczu możliwości okrążenia oraz braku chęci do walki, wycofały się do Bytomia.

Jak autor strony nadmienił nieliczne walki prowadzone na linii b2 miały miejsce właśnie w Sosnowcu. Z tego co udało mi sie dowiedzieć, właśnie w okolicy skrzynki również. Swego czasu udało mi się zinwentaryzować kochbunkry w Lesie Zagórskim i na chwilę obecną wygląda to tak, jak na foto pod poniższym linkiem.
http://img174.imageshack.us/img174/3410/20070617135923xm9.jpg
Nie starczyło mi zapału aby zinwentaryzować całą linię b2, ale może kiedyś ... :-) Współrzedne wskazują na obiekt w lesie koło którego ukryta jest skrzynka w odległośni ok 0,5 m
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 60x Niet gevonden 1x Opmerking 4x Afbeelding 5x Alle logs Galerij