Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ruiny Zamku Wąbrzeźno - OP0070
Pozostałości zamku
Eigenaar: Supaplex
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 98 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:20 h    Lengte: 2.00 km
Geplaatst op: 27-08-2006
Gemaakt op: 27-08-2006
Gepubliceerd op: 27-08-2006
Laatste verandering: 02-07-2013
29x Gevonden
7x Niet gevonden
8 Opmerkingen
watchers 6 Volgers
9 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
RUINY ZAMKU WĄBRZEŹNO
(reaktywacja 26 X 2010)
autor: supaplex
założyciel: jezjacek

W wieku VIII-XII w miejscu zamku stał drewniany gród krzyżacki. 9 kwietnia 1246 roku Zakon przekazał Wąbrzeźno (wówczas zwane Wambrez) biskupom chełmińskim, a pół wieku później - w roku 1303 biskup Herman von Prizna rozpoczął budowę murowanej warowni. Prace budowlane ukończono przed rokiem 1321. Podczas wielkiej wojny polsko-krzyżackiej 1409-11 mieszkańcy miasteczka walczyli po stronie Zakonu pod chorągwią biskupstwa chełmińskiego. Mimo to po bitwie grunwaldzkiej obiekt prawdopodobnie nie ucierpiał ze strony wojsk polskich, choć jego ówczesny zarządca biskup Arnold podpadł królowi dodatkowo tym, że dał schronienie Wilhelmowi von Rosenberg - rycerzowi zakonnemu broniącemu wcześniej zamku w Brodnicy. Ostatecznie biskup ugiął się i złożył hołd 20 sierpnia 1410 roku.

Na początku wojny trzynastoletniej, w roku 1454 twierdza została zdobyta i obsadzona polską załogą, lecz 10 lat później zaciężni krzyżaccy pod wodzą Bernarda Szumborskiego odzyskali ją a potem spalili. Po drugim pokoju toruńskim w 1466 roku Wąbrzeźno wraz z ziemią chełmińską weszło w skład należących do Korony Prus Królewskich. Odbudowany zamek nadal pełnił funkcję siedziby biskupiej i w latach 1611-13, w okresie rządów biskupa Macieja Konopackiego został rozbudowany w stylu barokowym. Kilka lat później warownię częściowo zniszczyły wojska szwedzkie. Po odbudowie twierdza nie cieszyła się zbyt długo spokojem, bowiem po raz kolejny szwedzkie bydło udowodniło siłę swojej destrukcji; w roku 1655 ostrzeliwało zamek tak długo, aż spłonął. Kolejnej odbudowy już nie było. W trakcie przeprowadzonej w 1676 roku lustracji dóbr biskupstwa chełmińskiego pisano: Zamek zgoła spustoszony, ani okien, ani drzwi nie maszt, pokoje tak zniszczone, że w żadnym mieszkać nie może, atoli naprawa gdyby była prędka jeszcze by się mogło niektóre pokoje utrzymać. Później było już tylko gorzej. W roku 1792 zrujnowane i opuszczone zabudowania zaczęto rozbierać, aby uzyskać cegły na odbudowę strawionych przez pożar kamienic i kościoła farnego. Wyburzenia kontynuowano w XIX wieku, aż z zamku nie pozostało prawie nic. W 1920 roku władze polskie, po wykupieniu Góry Zamkowej z rąk prywatych, zdecydowały się założyć w tym miejscu park.

Plan pozostałości, które pozstały do dziś zamieszam w zdjęciach. W roku 2009-2010 burmistrz miasta Wąbrzeźna nakazał prace archeologiczne, aby mieć grunt do ew. zagospodarowania terenem - prawdopodobnie inwestycje związane z turystyką i rekrteacją - być może z wykorzystaniem historii miejsca.
źródło - tekst+zdjęcia: http://www.zamkipolskie.com

INFO o CACHE:
Cache założony w 2006r. Waypoint nr 70 świadczy o dziewictwie skrzynki. Przetrwała długi czas, mimo małego zainteresowania geocachingiem osób w PL. W czasie kiedy osobiście dowiedziałem się o tej "zabawie", cache zniknął. Jako tutejszy, skrzynkę przejąłem. Reaktywację jednak odkładałem, ponieważ założenie skrzynki było ryzykowne z racji przeprowadzanych prac archeologicznych w tym rejonie.

Sama skrzynka, normlana z logbookiem, niestety nie wypełnionym starymi wpisami. W komplecie ołówek, skarby na pierwsze wymiany, zapasowe tutki do któych proszę chować skarby w celu ochrony przed wilgocią oraz tabaka. Tabaka nie jest na wymianę, tylko na spróbowanie. Proszę uważać przy podejmowaniu, miejsce jest dość powszechne, na np. spacery z dziećmi. Prosze podjąć cache i oddalić się, aby nie zdradzać miejsca. Nie polecam odwiedzin nocą, jeżeli ktoś ma słabe nerwy.
Cache w czarnym worku, nie zalecane kłucie ziemi, aby go nie dziurawić. Proszę informować o problemach ze skrzynką - jestem na miejscu.

Miejsce oryginalne, z drobną zmianą.


POTRZEBNA ŁOPATKA!

Afbeeldingen
Rekonstrukcja zamku. wg B.Drejewicz
Plan zamku. Grube kreski, to pozostałości.
SPOILER lato 2006r. Tam gdzie łopatka
Reaktywacja 2010r.
SPOILER jesień 2010r. Tam gdzie strzałka