Zapraszam wszystkich na wędrówkę na szczyt Cercanel o wysokości 1847 m npm. To jeden z ładniejszych, dzikich szczytów rumuńskich Gór Marmaroskich. Ze względu na ich położenie, góry te mają bardzo bogatą historię. Niegdyś było to pasmo graniczne dla Rzeczypospolitej, Węgier i Mołdawii (rejon szczytu Hnitessa - 1759 m n.p.m.), a po licznych zawirowaniach politycznych i przesunięciach terytorialnych, w okresie międzywojennym schodziły się w obrębie szczytu Stog (1643 m n.p.m.) granice Polski, Czechosłowacji i Rumunii. Marmarosze związane są również z historią polskiej turystyki, były bowiem celem licznych wycieczek mieszkańców kresów, szczególnie Lwowa, w okresie międzywojennym, gdyż północno – wschodnie rejony tych gór były częścią terenów Polski.
Góry Marmaroskie kształtem przypominają elipsę z osią biegnącą z południowego wschodu na północny zachód. Długość grzbietu głównego, który równocześnie stanowi dziś granicę rumuńsko-ukraińską, wynosi 93 km. Jednakże najwyższe i najdłuższe są pasma, które odchodzą od grzbietu głównego na zachód i południe. Właśnie w pobocznych pasmach znajdują się najwyższe szczyty tych gór: Fărcăul (1961 m n.p.m.), Mihailecul (1920 m n.p.m.), Toroiaga (1939 m n.p.m.), a także Bardău (1854 m n.p.m.). W grzbiecie głównym Marmaroszy najwyższym punktem kulminacyjnym jest szczyt Pop Ivan (1940 m n.p.m.). Na obszarze Rumunii Góry Marmaroskie rozciągają się pomiędzy doliną Vişeu, przełęczą Prislop, a potokami Cibo i Złota Bystrzyca.
Pasmo to charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem budowy geologicznej. Występują na tych terenach między innymi skały wapienne, flisz karpacki, dolomity, jak również skały wulkaniczne. Najbardziej charakterystycznym piętrem roślinności są zarośla gęstej i trudnej do przebycia kosodrzewiny. I to będzie dla was wyzwanie. Kto przedrze się przez wymagający tunel z kosówki, połazi trochę na kolanach, pokłuje się nieco o ich igiełki ten ujrzy wspaniały widok ze szczytu. Stojąc pod drewnianym krzyżem będziecie mogli podziwiać przepiękną panoramę Gór Rodniańskich na południu , z ich najwyższym szczytem, w czerwcu jeszcze ośnieżonym Pietrosulem. Ku północy odkryją się dla Was widoki na Karpaty Ukraińskie z ich najwyższymi szczytami.