Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zapach Lata 3 - Park im. Juliusza Słowackiego - OP288D
Park im. Juliusza Słowackiego (dawny Park Wenecja)
Eigenaar: ppaciek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 189 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 16-06-2010
Gemaakt op: 16-06-2010
Gepubliceerd op: 16-06-2010
Laatste verandering: 04-12-2010
27x Gevonden
3x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
4 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

Park im. Juliusza Słowackiego (dawny Park Wenecja) - mieści się w Łodzi pomiędzy ul. Pabianicką, Cieszyńską, al. Politechniki oraz rondem Lotników Lwowskich, nieopodal przepływającej rzeki Jasień.

Park został założony pod koniec XIX wieku przez właściciela młyna, niejakiego Reicha i zajmował nieco mniejszy obszar niż obecnie. Na terenie parku znajdowały się wówczas stawy połączone ze sobą licznymi kanałami, stawy zasilane były wodą z Jasienia. Ze względu na swój charakter park nazwano "Wenecją", nazwa ta przetrwała prawie do drugiej wojny światowej. W czasie okupacji park nazywany był Zwergpark, natomiast obecnie nosi imię Juliusza Słowackiego.

Pomimo, iż na tabliczce stojącej u wejścia do parku u zbiegu ul. Cieszyńskiej i al. Politechniki jest napisane "Park Wenecja im. J. Słowackiego" w parku nie znajdziemy ani kanałów, ani stawów, ani nawet zabagnionej kałuży, jaka jeszcze w miejscu stawu znajdowała się kilka lat temu. Park całkowicie mienił swój wygląd w przeciągu ostatnich stu lat.

Zanim park przeszedł na własność miasta jeszcze kilkukrotnie zmieniał właścicieli, którzy udostępniali go do zwiedzania za odpowiednią opłatą. W latach 20. XX wieku wejście kosztowało 20 groszy w dni powszednie, a 50 groszy w dni, kiedy organizowane były imprezy. W celu zachęcenia łodzian do wizyt w parku wybudowano restaurację, salę taneczną oraz salę teatralną. Właściciele organizowali potańcówki, spektakle, występy kuglarzy, loterie, pokazy sztucznych ogni, konkursy. Wejście do parku znajdowało się od strony ul. Pabianickiej. Utrzymanie ogrodu przewyższało jednak dochody płynące ze sprzedaży biletów i ostatni właściciel planował rozparcelowanie terenu na działki budowlane, na szczęście Magistrat uratował park od niechybnej likwidacji. W 1933 roku miasto podpisało umowę kupna parku za sumę 300 000 zł, park przeszedł na własność miasta w 1937 roku. Park został zmodernizowany i oddany do użytku publicznego. Wówczas też nadano mu imię Juliusza Słowackiego.
Niedługo po wojnie zasypano część kanału i tak rozpoczął się okres stopniowego "osuszania" parku. W 1956 roku teren parku od strony zachodniej został zajęty przez wydłużoną wówczas ulicę Żeromskiego (dziś al. Politechniki), dołączono zaś trójkątny teren na południu parku, wybudowano łączące obydwie części parku aleje, wtedy też zasypano resztę kanału i część stawu. Obecnie pamiątką po stawie jest zagłębienie w środkowej części parku.

W północnej części parku, przy ul. Cieszyńskiej, znajduje się plac zabaw dla dzieci, stoły do ping-ponga oraz boisko do koszykówki, zaś bliżej ronda Lotników Lwowskich znajduje się skupisko stołów szachowych (miejsce dosyć popularne wśród łódzkich szachistów, cyklicznie od kilku lat odbywają się tam imprezy szachowe organizowane przez Regionalne Stowarzyszenie Szachowe Osób Niepełnosprawnych "Skorpion").

Z parkiem związana jest historia katolickiej świętej Faustyny Kowalskiej, która to - jak wierzą katolicy - pierwszego objawienia doznała właśnie w Parku Wenecja, w lipcu 1924 roku podczas zabawy tanecznej, na którą poszła z siostrą. Miejsce objawienia otoczone jest kultem, na kasztanowcu rosnącym w północno-zachodniej części parku przyczepionych jest wiele obrazków, kwiatów, tablica informacyjna, a pod drzewem palą się świeczki.

 

Cache :

Jest to mały pojemnik taki około 8cm x 8xm. Jest on schowany w najwięszym drzewie (drzewo wygląda jakby było "obrane" z kory) z duuuużą dziuplą. Idąc al.Politechniki w stronę Ronda Lotników Lwowskich po lewej stronie będzie czerwony przystanek i stamtąd już widać drzewo. Jest on umiejscowiony na samym dole "dziupli" po lewej stronie pod kamieniem. 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Drzewo
Widok od al. Politechniki na przystanek i drzewo
Cache !