Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szlak Tolerancji 4 - Lipowa - OP2740
IV przystanek na moim Szlaku Tolerancji - Cmentarz przy ul. Lipowej
Właściciel: Rosa.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 194 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-05-2010
Data utworzenia: 20-05-2010
Data opublikowania: 20-05-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2014
156x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
76 odwiedzających
90 x oceniona
Oceniona jako: dobra
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Chrząszcze2, grafen, Marcello002, MED, Wrzos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera OC PL

Data: 2012-11-13 22:47:51, dodane przez matilisDzięki dokładnym współrzędnym od rubeusa, wracamy do typu Tradycyjna.
Data: 2012-10-01 20:29:20, dodane przez matilis

Opis PL

            Witam,

i zapraszam do odwiedzenia IV już miejsca na moim Lubelskim Szlaku Tolerancji:-)Tym razem jest to wyjątkowy, zabytkowy cmentarz, a właściwie zespół cmentarzy - nekropolia przy ul. Lipowej, z 1795 r.  Jest to najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce. Dlaczego wyjątkowy i dlaczego znajduje się na Szlaku Tolerancji? Część odpowiedzi już znacie, a teraz przeczytajcie opis, by poznać resztę :-)

Zapraszam tam nie tylko po kesz - wszak nie jest to miejsce, gdzie można sobie, ot tak, po prostu wbiec po niego!

Kesz umieściłam na terenie cmentarza, po to, byście jednak przekonali się sami, jak piękne znajdują się tam nagrobki, i świątynie - różnych wyznań w dodatku, w tak bliskim sąsiedztwie. Nie bez powodu miejsce to jest uznane za zabytkowe i stanowi niewątpliwie pewną "atrakcję" turystyczną Lublina.

Uwaga! Kesz znajduje się w takim miejscu, że jeśli tylko uszanujecie charakter tego miejsca, na pewno nikt i nic na tym nie ucierpi - by go odnaleźć, nie trzeba kopać, naruszać ziemi, spokoju tego miejsca i tych, co tam spoczywają. . .

 


                            
Z WIKIPEDII:
 
Cmentarze przy ul. Lipowej to znajdujący się przy ul. Lipowej w Lublinie najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce, w skład którego wchodzą:
  • cmentarz rzymskokatolicki,
  • cmentarz ewangelicko-augsburski,
  • cmentarz prawosławny oraz
  • cmentarz wojskowo-komunalny z główną bramą wejściową od ul. Białej.

Powstanie tego jednego z najcenniejszych cmentarzy w Polsce datowane jest na rok 1794. Ma on wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter, można na nim zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Na lubelskiej nekropolii spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta czy kraju – m.in. ks. Piotr Ściegienny - zesłaniec i działacz chłopski. Cmentarz był również miejscem pochówku żołnierzy armii austro-węgierskiej z I wojny światowej; bojowników poległych w walkach z bolszewikami, a także żołnierzy AK i uczestników walk w 1939 roku. Część północna cmentarza kryje w sobie cmentarz ewangelicki - spoczywają tam prochy m.in. zasłużonej dla Lublina rodziny Vetterów. W tej samej części znajduje się także cmentarz prawosławny z cerkwią pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności

Historia

De facto do końca XVIII wieku w Lublinie nie było wydzielonego miejsca przeznaczonego na pochówek. Lublinianie w tym czasie chowani w kryptach kościelnych oraz w przykościelnych małych cmentarzach. Do dnia dzisiejszego uchowały się szczątki takiego cmentarza znajdującego się obok kościoła Św. Trójcy na ulicy Ewangelickiej. Większość znajdujących się tam nagrobków pochodzi z początków XIX wieku[2].

Pozwolenie na otwarcie najstarszej części nekropolii tj. cmentarza rzymskokatolickiego zostało wydane w roku 1794 przez biskupa chełmskiego i lubelskiego Wojciecha Skarszewskiego. Założono go na gruntach klasztoru Panien Brygidek Lubelskich, na tzw. Rurach[3]. Mimo że idea otwarcia nekropolii położonej poza obrębem miasta była wynikiem realizacji zarządzenia władz austriackich zabraniającego grzebania zmarłych w kościołach i na cmentarzach przykościelnych, na niewielkim początkowo terenie nekropolii (1,68 ha) chowano zrazu tylko szczątki przenoszone z popadających w ruinę cmentarzyków śródmiejskich. Wraz z nimi przeniesiono tu kilkanaście pomników nagrobnych (kilka z nich zachowało się do dziś). Dopiero od jesieni 1811 roku datują się pierwsze regularne pochówki zmarłych, początkowo wolnomyślicieli (masonów), później zaś innych obywateli miasta. Cmentarz był ogrodzony i obsadzony lipami, stąd jego nazwa "Pod Lipkami" lub "Lipki".

W najstarszej części cmentarza znajduje się około tysiąca grobów z XIX wieku, z których większość wymaga odnowienia. Zostały zbudowane przeważnie z nietrwałego piaskowca i wapienia. Obecnie wiele grobowców jest już opuszczonych[4].

W związku z zapełnianiem się jego przestrzeni grobami, władze kościelne i miejskie kilkakrotnie dokupowały ościenne tereny poszerzając go (m.in. w latach 1853, 1870, 1899 i przed II wojną światową). Około roku 1825 założono sąsiadującą z cmentarzem rzymskokatolickim część ewangelicko-augsburską, a po roku 1840 część grecko-unicką (obecnie znaną jako cmentarz prawosławny). W roku 1915 część cmentarza rzymskokatolickiego została wykorzystana przez władze austriackie jako miejsce pochówku żołnierzy i w następnych latach z części tej utworzono osobny cmentarz, zwany obecnie wojskowo-komunalnym. W wojskowej części cmentarza znajdują się też groby komunistów i działaczy PZPR. Na terenie zespołu cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie znajdują się trzy kaplice: pw. Wszystkich Świętych w części rzymskokatolickiej, pw. Niewiast Niosących Wonności w części prawosławnej oraz kaplica na cmentarzu wojskowo-komunalnym. W roku 2005 w części ewangelicko-augsburskiej oddano do użytku pierwsze na Lubelszczyźnie kolumbarium.

W prawosławnej części nekropolii pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w roku 1920 byli sojusznikami Polski w walce z bolszewikami. Po wojnie tej wielu z nich osiedliło się w Polsce, a przed drugą wojną światową stanowili w Lublinie aktywną kulturalnie mniejszość. Jako prawosławni chowani byli w wydzielonej części cmentarza. W ostatnich latach zaniedbana wcześniej ukraińska kwatera została uporządkowana - w maju 2001 roku odsłonięto tu pomnik ukraińskich żołnierzy[5].

Prawosławny cmentarz przy ul. Lipowej, na którym znajduje się blisko 500 nagrobków, to unikalna część najstarszej lubelskiej nekropolii, a katedralna parafia prawosławna od lat stara się o jego renowację. W roku 2009 dostała zgodę urzędu miasta na prace. W pierwszej kolejności parafia chce utwardzić alejki i oświetlić cmentarną kaplicę pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności. W planach parafii znajduje się także także budowa kolumbarium. Znajdzie się ono w zrekonstruowanym murze, który kiedyś oddzielał od siebie prawosławną i ewangelicką część nekropolii[6].

Cmentarze przy ul. Lipowej w Lublinie funkcjonują w świadomości lublinian jako jedna nekropolia. Są one miejscem pochówku osób zasłużonych oraz zwykłych obywateli miasta i regionu. Od roku 1985 nekropolia posiada status zabytku, zarówno ze względu na walory historyczne jak i artystyczne. Znajdują się tu pomniki nagrobne wykonane przez tak znanych artystów jak Antoni Kurzawa, Bolesław Jeziorański, Konstanty Laszczka, Ludwik Pyrowicz, Bolesław Syrewicz, Hipolit Kasjan Marczewski, Leon Migalski, Adolf Saturnin Timme i in. O objęcie opieką konserwatorską cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie apelował w latach 1976 i 1981 na łamach Kameny historyk sztuki Michał Domański, który w swych artykułach dokonał pierwszego całościowego rozpoznania zabytkowych walorów rzeźby nagrobnej. W roku 1985 powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, przy którym dwa lata później powołano Komisję Ochrony Zabytków Cmentarnych. Od tego czasu członkowie i sympatycy urządzają doroczne kwesty, których celem jest odnowa i ratowanie zabytków cmentarnych.

 


 O KESZU:

Współrzędne są przybliżone, wskazują położenie cmentarza od ul. Lipowej - trzeba kierować się poniższymi wskazówkami oraz zdjęciami.

1. Jest to kesz z serii "micro-magnetico" (jaki inny można by umieścić w takim miejscu...). Koniecznie zabrać ze sobą coś do pisania!

2. Kesz znajduje się na terenie nekropolii przy ul. Lipowej - a dokładnie, w jego prawosławnej części, przy cerkwi pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności (to miejsce wydało mi się najciekawsze i najbardziej zasługujące na odwiedzenie, choć z całą pewnością takich jest tam więcej).

Pierwsze zdj. pokazuje bramę, którą trzeba wejść, a drugie - aleję, którą należy iść cały czas prosto (może 200-300m) - cały czas widzicie ciemnoczerwony budynek cerkwi na wprost.

3. Kesz jest ukryty przy jednym z 2 wejść do cerkwi (nie tym, które znajduje się po przeciwnej stronie wejścia na cmentarz prawosławny), po prawej stronie drzwi - ukryte w narożu zadaszenia, od dołu. Dokładnie pokazuje to spojler.

4. Kesz proszę dobrze zamknąć.

 

O CERKWI więcej czytaj tutaj

 

Powodzenia!

Obrazki/zdjęcia
Wejdź na cmentarz tą bramą
Idź tą aleją cały czas prosto - na końcu widać cerkiew
Cerkiew z oddali
Cerkiew
Cerkiew 2
Przy cerkwi
Anioł - zabytkowy nagrobek na cmentarzu
Tu szukaj