Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ewangelicy w Radzyminie - OP272D
cd. "serii" Radzymin, którego już nie ma
Właściciel: poktam
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 87 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.05 km
Data ukrycia: 18-05-2010
Data utworzenia: 18-05-2010
Data opublikowania: 18-05-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 21-02-2016
80x znaleziona
5x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 6 obserwatorów
39 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Nornick
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jakoś tak wyszło, że kolejna skrzynka założona przez mnie w Radzyminie dotyczy również miejsc pochówku. Pierwsza została założona niedaleko miejsca, w którym istniał kirkut: OP26EA.

Tym razem odkryłem niedawno, że przed II Wojną w Radzyminie istniała nieliczna wspólnota niemieckich ewangelików - ok. 500 osób. Jedną z pozostałości po nich, a może i jedyną, jest zarośnięty i zdewastowany cmentarz przy ulicy Polnej. Cmentarz jest zarośnięty przede wszystkim przez krzaki akacji - dość kłujące - a widać z nich praktycznie tylko resztki bramy. W pobliżu istniał ponoć także kościół ewangelicki - byłaby więc to już trzecia świątynia w tym mieście (po znanej i istniejącej kolegiacie rzymskokatolickiej oraz nieistniejącej już synagodze), ale śladu po nim już nie ma. Na cmentarzu, trochę na uboczu jest jeszcze jeden krzyż i fragmenty mogiły - tabliczka niestety nieczytelna. Tak naprawdę więcej wiadomości na temat cmentarza i tej wspólnoty nie posiadam, ale miejsce warte odwiedzenia (gdyby ktoś dysponował większą ilością informacji to chętnie uzupełnię opis).

Co do samego kesza, to przede wszystkim jest trochę większy niż mały, ale chyba na normalny wymiar nie zasługuje. Znajduje się oczywiście poza obrębem cmentarza - w niewielkiej odległości od niego. Jest w ziemi, ale nie potrzeba łopatki, żeby go wydobyć - przykryty strażnikiem uczynionym ludzką ręką. Potrzeba użyć jednak nieco siły, aby uzyskać do niego dostęp. Żeby znaleźć miejsce ukrycia przejdź się polną drogą, która znajduje się między terenem cmentarza a ogrodzeniem kolejnej posesji. Jak się potkniesz o dwóch"strażników" leżących blisko siebie, to już będzie wiadomo, gdzie szukać.

REAKTYWACJA: Po bałaganie, który został zrobiony w okolicy z powody budowy jednej z nitek gazociągu, kesz został reaktywowany (21.02.2016 r.) w nowym miejscu. Tak naprawdę to miejsce nie jest wyśmienite i mam obawy ile tam wytrzyma, ale miejsce warte pokazania, stąd reaktywacja. Mam nadzieję, że koordy są dobrze zmierzone, ale gdyby nie, to więcej w informacji kodowanej i w spojlerze (na mapach punkt jest wyznaczany jakoś dziwnie). Gdyby ktoś stwierdził, że współrzędne są złe to proszę o informację. Szukamy po drugiej stronie ulicy prawie naprzeciwko bramy.

Więcej w informacji kodowanej i w foto-spojlerze.

 

UWAGA!!!
Dzieci można zabrać, ale należy uważać, bo spotkanie z krzakami akacji na terenie cmentarza może być bolesne (kesz jest wolny od towarzystwa akacji).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Jak to zobaczysz to znaczy, że cmentarz znaleziony
Tak wygląda teraz brama - dokładnie to widać stojąc przy keszu.
To to miejsce - na dole