Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


WIO na Grodzisza

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie rredan
Widoczność
Zdobyta 41 razy
Punktacja 40.2 punktów
Liczba skrzynek 6 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 67% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 15-04-2017
Założyciele rredan, Angee
Opis GeoŚcieżki

Grodzisk Wielkopolski był niegdyś stolicą polskiego browarnictwa. „Tu właśnie miał swoją siedzibę Krajowy Związek Piwowarów oraz redakcje branżowych czasopism. Właśnie w Grodzisku organizowane były egzaminy mistrzów i czeladników w zawodach: słodownika, warzelnego i piwnicznego.” 

Wszystko to za sprawą piwa Grodziskiego ważonego tu od średniowiecza. Miasto słynęło z jego wyrobu od kilkuset lat, choć trudno w pomrokach dziejów wskazać konkretną datę rozpoczęcia produkcji. Istnieje zapis mówiący o słodowni (mielcuch, z niem. Mälzerei) z 1426 roku, a z 1601 r. znany jest status piwowarów. Nie wiadomo jednak skąd wzięła się podawana w materiałach promocyjnych data roczna 1301. Pewnym jest jednak, że Grodziskie zwane również Grodziszem lub z niemiecka Grätzer (Grodzisk to Grätz), to unikalny polski styl piwa. Czasem dookreślany bywa jako styl górnej fermentacji. Niemniej, Brewers Association w swoich wytycznych jedynie Grodziskie określa jako styl polski.

Charakterystyka stylu za Wikipedią:

Piwo pszeniczne, dymione, jasne, lekkie, górnej fermentacji, refermentowane, o wysokim nasyceniu dwutlenkiem węgla, klarowne z osadem drożdżowym na dnie butelki. Piwo cechowało się lekką goryczką chmielową i charakterystycznym aromatem wędzonego słodu. Zawierało od 2,5% do 5% alkoholu.

Piwo grodziskie wytwarzane było w bardzo pracochłonnym procesie technologicznym. Do jego warzenia używano prawie wyłącznie słodu pszenicznego podwędzonego w dymie dębowym lub bukowym. Jako przyprawę stosowano chmiel z lokalnych plantacji wielkopolskich [nowotomyskich - przyp. rredan]. - Wikipedia

Dzięki swym właściwościom „polski szampan” zyskał uznanie nie tylko u piwoszy ale również w medycynie, dietetyce i sporcie. Produkowano piwo w tym stylu również poza Grodziskiem, np. w Poznaniu ale również w Berlinie (po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim) oraz Holandii. Kiedy objęto Grodziskie ochroną prawną oraz zmonopolizowano jego produkcję piwo eksportowano do 37 krajów, w tym do Australii, Chin, Afryki, Stanów Zjednoczonych, Filipin, Singapuru... W czasie II Wojny Światowej zaopatrywano w Grodzisza oddziały Afrika Korps. Znana jest anegdota jakoby zakopane w okolicach Tobruku i odnalezione w latach pięćdziesiątych piwo nadal nadawało się do spożycia. Po upaństwowieniu browary nadal produkowały piwo oraz eksportowały słód jednak w 1994 roku ówczesny właściciel, Kompania Piwowarska, zakończył produkcję i zlikwidował browary grodziskie. Od tego czasu, również poza Polską, w Czechach, Skandynawii, Niemczech i Kanadzie prowadzono na niewielką skalę eksperymentalne i okolicznościowe próby produkcji piwa w stylu Grodziskiego. W 2012 właściciel jednego z wielkopolskich browarów kupił zakład przy ulicy Poznańskiej i w roku 2015, po 22 latach przerwy, Grodzisz pod nazwą Piwo z Grodziska jest znów dostępne na rynku. Użycie tego sformułowania podyktowane jest faktem, że nazwa Piwo Grodziskie należy do KP i jest chroniona prawnie, ponoć tylko do bieżącego (2017) roku.

Zainteresowanych nie tylko dziejami grodziskich piwa i browarnictwa odsyłam do imponującego cyklu „Piwo grodziskie: historia, charakterystyka i perspektywy”  - cz. 1, 2, 3 i 4 na blogu autora, Macieja Husa, No to... po piwku!

Geościeżynka powstała przy okazji zorganizowanego w Grodzisku wydarzenia WIO na piwo #48 - OP8GZC. Prowadzi pomiędzy zachowanymi w mieście budynkami browarnymi. Wiele tego typu obiektów funkcjonowało w mieście na przestrzeni kilku wieków. W skład każdego browaru, a było ich przed konsolidacją w dwudziestoleciu międzywojennym przynajmniej osiem wchodziły warzelnie, słodownie, rozlewnie i inne obiekty.

 

 

Skrzynki schowane zostały w pięciu piwnych lokalizacjach. Oczywiście w mieście jest ich więcej, część nieokeszowanych wskazana została w waypointach. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś założył/a kolejną skrzynkę i dołączył/a ją do WIO na Grodzisza. Zapraszam!

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki WIO na Grodzisza

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki WIO na Grodzisza
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 6 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis