Ciekawostki z historii Rybna
1382 Rybno stanowiło dobra rycerskie, które Pantken Marcenowicz otrzymuje od komtura gdańskiego Walpota von Bessenheim. Nadanie liczyło wówczas 41 włók w Rybnie – 1766 r. właścicielami nieruchomości są Przebendowscy. Według dokumentów z końca XVIII wieku Rybno składało się ze szlacheckiego folwarku, wsi o 14 chałupach i karczmy.
1835 Rybno znajduje się pod zaborem pruskim. Do końca XIX wieku miejscową ludność kaszubską poddano germanizacji i wynarodowieniu XIX wieku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a według dokumentów z roku 1902 był nim Arnold Johst, który rozwinął posiadłość budując nową siedzibę i budynki gospodarcze.
Po 1920 roku Rybno jako jedna z nielicznych wsi powiatu wejherowskiego pozostała po niemieckiej stronie granic.
W miejscowości znajduje się XIX wieczny dwór. Funkcja mieszkalna, a od frontu wejście do sklepu. Obiekt w Rybnie nie widnieje w rejestrze zabytków województwa pomorskiego.
W lutym 2011 roku ODKRYTO SZCZĄTKI SPRZED 4 TYSIĘCY LAT. Okazało się, że okolice wsi Rybno, były zamieszkałe już 4 tys. lat temu. Świadczą o tym archeologiczne znaleziska na miejscu budowy „Orlika” w Rybnie.
Informacja Ciekawostki z historii Rybna umieszczona jest na stronie Sołectwa Rybno. Zachęcam do zapoznania się z całością zamieszczonych tam informacji.
Cmentarz leży w odległości ok. 1 km od miejscowości, na skraju lasu. Założony został w latach 1935-1940. Położony na stoku niewielkiego wzgórza na dwóch poziomach. Teren wokół obsadzony jest szpalerem świerkowym.
Regularności układu grobów dopatrzeć się można w części północnej. Na wyższy taras ziemny, gdzie znajdowała się niegdyś kaplica, prowadziły kamienne schody. Ich pozostałości widać do dzisiaj. Widoczne są również schody umożliwiające wejście na kolejne tarasy - dwa poziomy. Po kaplicy obecnie pozostały tylko fundamenty i resztki cegieł. Widoczne jest otaczające ją niegdyś obwałowanie kamienne. Istnieją jeszcze trzy Nagrobki. Niestety bez zachowanych tablic ani inskrypcji. Groby ziemne umiejscowione są na skraju cmentarza. Na dwóch z nich odnajdziemy blaszane, współczesne, tabliczki informujące iż spoczywają tam: Leon i Leona Milewscy oraz Elżbieta Golla zmarli w .... roku oraz Małżeństwo Reschke. Na cmentarzu znajdują się również krzyże oznaczone STACJA ... .
Teren cmentarza jest mocno zadrzewiony i zaniedbany, a jego granica zlewa się z pobliskim lasem.
KESZ.
Żeby znaleźć kesza musisz najpierw zwiedzić cmentarz. Zadania podzieliłem na kilka prostych etapów. Znalezienie odpowiednich danych nie zajmie Ci dużo czasu, a spacer też nie powinien być długi.
Powodzenia!
Uwaga. Zanotuj wszystkie liczby, które są wymagane do rozwiązania quizu i znalezienia tego kesza. Będą Ci jeszcze potrzebne do odnalezienia skrzynki finałowej geościeżki „Zapomniane cmentarze gminy Gniewino”.
Ps.
Skrzynkę dedykuję areckis'owi z podziękowaniem za wprowadzenie i pomoc w zakładanie dotychczasowych keszów :)