Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pozostałość zamku obronnego Książąt Pomorskich - OP840Q
nad jeziorem Szadzko
Właściciel: hatake
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 71 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-08-2014
Data utworzenia: 20-08-2014
Data opublikowania: 20-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2014
18x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
43 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

     "Nad brzegiem jeziora Szadzko, wśród mokradeł, zachowało się - najpotężniejsze na Pomorzu Zachodnim - trzynastometrowej wysokości obwałowanie ziemne zamku. Otaczało ono czworobok nasypu (majdan o wymiarach 50/55 m.) dźwigającego zamkowe mury. Długość całego systemu obronnego z wałem i fosą wynosi 130 m.
Czas budowy owych fortyfikacji do tej pory nie jest znany. Prawdopodobnie łączyć je trzeba z anektowaniem terenów na wschód od Iny przez Askańczyków ok. 1290 r., kiedy to Nowa Marchia klinem świdwińskim wbiła się w środek księstwa.
Zamek szadzki, odległy wtedy od granicy zaledwie o 7 km, wyznaczono w związku z tym na główną twierdzę graniczną księstwa, mającą stawić opór Brandenburczykom: wspomagać miał go zamek graniczny w Wapnicy odległy o 8 km od Szadzka. Po raz pierwszy wymienia się zamek szadzki w 1336 r. Stegliczowie, wówczas lennicy książąt w Szadzku i Dobrzanach, zajmowali zamek co najmniej do roku 1403.
    W wieku XV Szadzko dwukrotnie było zdobywane przez elektorów; w roku 1445 zamkową załogę liczącą 60-80 osób atakowało 2000 brandenburczyków, w 1478 - liczne wojska Alberta Achillesa (12 000 żołnierzy), prowadząca 4 działa. Obroną zamku dowodził wójt książęcy Bork.

    Według opisów architekta Dornsteina, z poł. XVII w., wymiary rzutu zamku wynosiły 44/50 m. Dom mieszkalny oparto o ten bok zamku, który zwrócony był w stronę jeziora. Przekazy ikonograficzne (Lubius, 1618) pokazują w południowo-wschodnim narożniku zamku wieżę o kwadratowej podstawie i cylindrycznym zwieńczeniu, ustawioną przy bramie.

 


Przed rokiem 1553 zbudowano przed bramą bastion, około roku 1587 skrzydło zachodnie. Po pożarze w 1588 r. przebudowano cały zamek w stylu renesansowym. W wyniku wojen szwedzkich, zamek został opuszczony i zaczął niszczeć. Pod koniec wieku XVII czyniono próby odbudowy, a kiedy w 1710 r. runęło wsparte na kolumnach sklepienie w skrzydle wschodnim, sprowadzono wczesnogotyckie kolumny z Kołbacza, z dawnego klasztoru cystersów.
    Ze względu na brak funduszów, odbudowa nie doszła do skutku, zaś od 1766 r. zaczęto zamek rozbierać. Po pożarze pobliskich Dobrzan w 1781 r. 900 mieszkańców tego miasteczka używało cegły i kamienia z zamku do odbudowy domów i kościoła."


linki:

Zamek Szadzkilegendy o Szadzku

O KESZU:

Skrzyneczka nie zawiera certyfikatów i fantów. 

Miłego szukania!

Obrazki/zdjęcia
widok z drogi na wały obronne
resztki murów
tam szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 18x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria