Nieborów i Arkadia należą do najcenniejszych zabytków Mazowsza. Nieborów jest jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce, Arkadię zaś, zwaną „krainą szczęścia i pokoju”, zalicza się do najwspanialszych polskich parków.
W 1945r., kiedy to rodzina Radziwiłłów deportowana została do ZSRR, Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii objęte zostały opieką dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisława Lorentza, i stworzyły Muzeum w Nieborowie i Arkadii, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego. Umożliwiło to uchronienie pałacu przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem.
Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.
Przybytek Arcykapłana został wzniesiony ok. 1783r. w formie sztucznej ruiny z cegły, rudy darniowej oraz fragmentów detali architektonicznych i rzeźb antycznych, gotyckich i renesansowych, w tym herm, maszkaronów i rozet dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa.
Budynek posiada patio, otwarte arkadą i bramą w murze, krytą zagrodę, dziedziniec opasany murem oraz taras otoczony kolumnadą. W północno-zachodnim narożniku budowli znajduje się wieża z gołębnikiem, wyposażona w platformę widokową. Wzdłuż południowo-zachodniej elewacji ciągnie się odbudowany Mur z Hermami. Od strony północno-wschodniej podziwiać możemy natomiast wnękę z płaskorzeźbą Chimery Gioacchina Staggiego oraz dwoma żeliwnymi rzygaczami w kształcie lwich głów, z których woda spływa do półokrągłego basenu ozdobionego maszkaronem.
Wszystkie kesze związane z projektem AN są na terenie zespołów pałacowo-parkowych w Arkadii i Nieborowie. Wstęp do obu parków jest płatny, bilety w cenie 6zł ulga/10zł normalny!