Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fasola na zamku - Bedekkk - OP5D29
Zamek w Prochowicach
Właściciel: Bedekkk
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 104 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-11-2012
Data utworzenia: 14-11-2012
Data opublikowania: 14-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 25-12-2021
53x znaleziona
3x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
74 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Droga szperaczko, drogi szperaczu - tego kesza założyłem specjalnie dla Ciebie poświęcając swój czas i pieniądze. Nawet jeśli nie trafia on w Twój gust, proszę - szanuj go. Podejmuj dyskretnie, odłóż w to samo miejsce dobrze maskując. Zadbaj o kesza i jego otoczenie


Miś Fasola odwiedzł zamek w Prochowicach. Bardzo mu się podobało więc postanowił go Wam pokazać.


Zrujnowany zamek prochowicki stoi na lewym brzegu Kaczawy, czyli po drugiej stronie niż miasto. To co z niego pozostało, mimo że sporych rozmiarów robi przygnębiające wrażenie. Kompletna ruina z ograniczonym dostępem, wykupiona przez prywatną osobę. Nie wiem co za barbarzyńca kupił ten zamek, ale nie robi przy nim absolutnie nic.
Wyraźnie można odróżnić część zamku pierwotnego składającego się: z domu mieszkalnego od północy o 3 kondygnacjach naziemnych, wysokiej na 32 m wieży oraz dobudowanych poźniej skrzydeł południowych i wschodnich. Średniowieczny dom mieszkalny ma wymiary ok. 10x25 m i przez wieki został nieco przekształcony. Wiadomo, że parter przeznaczony był na cele gospodarcze, a na najważniejszym pierwszym piętrze znajdowała się sala reprezentacyjna. W sumie na kondygnacji tej były aż 4 wykusze latrynowe. Wieża w narożniku południowo-zachodnim, o planie zbliżonym do kwadratu miała 6 kondygnacji i loch więzienny. Na najwyższej istniało stanowisko obronne. Prowadziły do niej dwa wejścia: z dziedzińca oraz na wysokość 10 m. Również ona mogła pełnić funkcje mieszkalne, ale przede wszystkim miejsca ostatniej obrony. Grubość murów wieży w dolnych partiach przekraczała 2 m. Obok dobudowano później kaplicę. Całość otaczała fosa, ponad którą od południa wjeżdżano do warowni mostem zwodzonym. Po renesansowej rozbudowie zamek, zyskał kształt podobny do obecnego, a stara brama - piękny portal. Od południa znajduje się nowsza brama w parterowym skrzydle (częściowo rozebranym w latach 60-tych XX w.) oraz dwupiętrowy budynek zwieńczony ozdobnym szczytem. Tej wysokości obiekt stanął w XVI wieku również od wschodu. Przed dawną bramą powstał w ten sposób drugi dziedziniec.
Zamek otacza dziś sucha fosa, a przed położonym tuż obok podłużnym folwarkiem i browarem płynie Kaczawa tworząc drugą fosę (budynki te są obecnie prywatnymi mieszkaniami). Obronność zapewniały jeszcze ziemne fortyfikacje bastejowe, oraz 3 murowane basteje utworzone przy drugiej linii niskich murów obwodowych. Pod jedną z ziemnych bastei widać łuk piwnicy wystający z ziemi. W fosie od wschodu można zobaczyć najmłodszy element założenia - resztki pawilonu ogrodowego postawionego w XIX wieku oraz podmurówkę, która łączyła go z zamkiem. Od tej strony rozciągają się zdziczałe obecnie, dawne ogrody. W okresie ich funkcjonowania pięknie ponoć zagospodarowano fosę, tworząc w niej finezyjne trawniki, klomby kwiatowe i ścieżki.
Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice
Front zamku na pocztówce z lat międzywojennych


Plan


Plan zamku prochowice
Plan zamku z XVII wieku. Na niebiesko zamek średniowieczny z XV w. 1 - dziedzieniec średniowieczny, 2 - dziedziniec renesansowy, A - wieża, B - renesansowy budynek mieszkalny, C - średniowieczny budynek mieszkalny, D - kaplica, E - wjazd, F - wały z ziemnymi bastejami z XVII wieku, G- murowane basteje z XVI wieku, H - miejsce, na którym w XIX w. wybudwano pawilon ogrodowy, zachowany dziś w ruinie


Rekonstrukcja


Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice
Rekonstrukcja zamku z pocz. XIV wieku E. Różyckiej, uzupełniona przez M. Chorowską



Historia



Ozdobna pierwsza litera mimo, że niemiecka tablica na zamku prochowickim mówi o jego budowie w 1259 roku, to badacze datują go na początek XIV wieku. Wcześniej mógł tu istnieć drewniany gród należący do palatyna Legnicy Iko von Parchwitz. Fundację murowanego zamku przypisuje się wnukowi Iko - Stefanowi.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice

lata 1302-1342 - zamek był siedzibą Stefana von Parchwitz, z 1317 roku pochodzi pierwsza wzmianka o warowni 1342 r. - po jego śmierci odziedziczył go syn - Piotr von Parchwitz 1383 r. - Piotr sprzedał miasto z zamkiem książetom legnickim Ruprechowi, Henrykowi i Wacławowi ok.1400 r. - zamek wraz z całą okolicą, na ponad półtora wieku przejął ród Zedlitzów 1422 r. - zamek został przebudowany przez Ottona Zedlitza. Wzrosła obronność całego założenia, być może podwyższono wtedy wieżę koniec XV w. - prawdopodobnie dobudowano kaplicę 1554 r. - Prochowice przejęli spokrewnieni z Zedlitzami Oppersdorffowie, którzy toczyli spory z książętami legnickimi o dobra prochowickie lata 1564-68 - zamek był rezydencją księca Henryka XI 1568 r. - następnie w dzierżawę Prochowice dostał Fabian von Schönaich ok.1580 r. - Fabian von Schönaich przeprowadził kolejną rozbudowę. Dzięki temu zamek zyskał budynek mieszkalny od wschodu połączony z kaplicą i parterowe skrzydło z budynkiem bramnym od południa. Od zachodu stanął nieistniejący dziś budynek gospodarczy. Zarówno elewacje zewnętrzne jak wnętrza upiększono w stylu renesansowym, mury otynkowano, zwieńczono attyką, na wieży umieszczono zegar. Prace te przypisuje się mistrzom Parrowi i Lyndenerowi. Zamek otoczono także niskim murem, tworząc coś w rodzaju tarasu z 3 pięciobocznymi bastejami 1594 r. - miasto wraz z zamkiem przeszło we władanie książąt legnicko-brzeskich. Joachim Frydryk i jego syn Jerzy Rudolf wyremontowali i powiększyli zamek, dodatkowo otaczając zamek ziemnymi fortyfikacjami

Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice

Pocztówka z widokiem na zamek od wschodu - od strony pawilonu ogrodowego
XVI - XVII w. - okresowo w zamku zamieszkiwali książęta legnicko: Fryderyk, Jerzy, Rudolf i Jerzy Wilhelm, ostatni piast, zmarły w 1675 r. W latach 1567-68 z powodu zarazy w Legnicy w zamku schrinił się książę Henryk XI. 1642 r. - podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony przez Szwedów. Część murów uległa rozbiórce 1658 r. - warownię odbudowano staraniem siostry księcia wołowsko-legnickiego Christiana - Ludwiki 1675 r. - Prochowice przeszły na własność cesarza Leopolda 1740 r. - następnie wraz ze Śląskiem zagarnęli je Prusacy 1820 r. - Hohenzollernowie sprzedali zamek hr. Erdmannowi Sylviusowi von Pückler, który dokonał przebudowy obiektu. Wtedy prawdopodobnie powstał pawilon ogrodowy w fosie od wschodu, połączony z zamkiem podmurówką ok. 1870 r. - kolejnym właścicielem był Ernst Liman, 10 lat później Ernst Schlegner, a pod koniec wieku Wrocławianin Leopold Weber 1906 r. - zaniedbany zamek odnowili nowi właściciele hr. Kurt von Strachwitz i barona Richard von Mattencloit, m.in. zmienioniono szczyt wieży, ale przy okazji zniszczono wiele detali renesansowych, szczyty i ganki. Prace upamiętnia wmurowana w bramę tablica lata 1939-45 - działania wojenne uszkodzeniły zamek lata 1960-61 - przeprowadzono zabezpieczenie murów zamkowych lata 1966-70 - wyremontowano wnętrza budynku średniowiecznego, uporządkowano piwnice, rozebrano część skrzydła bramnego 1973 r. - odrestaurowano portal na dziedzińcu renesansowym.
2000 r. - zamek wyceniany na 900 tys. zł sprzedano prywatnej osobie za śmieszne pieniądze - 50 tys. zł., od tego czasu popada w coraz większą ruinę

Rekonstrukcja lub stary widok zamku prochowice
Pocztówka z widokiem zamku z lat międzywojennych roweryfortalicjum Wolny do parku i na wały. Brama do zamku jest zwykle zamknięta a brak muru zastępuje siatka, ale można próbować wejść do środka przez fosę od zachodu i północy.


Położenie i dojazd



Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 15 km na północny wschód od Legnicy, 17 km na południowy wschód od Lubina. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Wołowa, Legnicy lub Wrocławia. Aby dojechać się do dworu należy zjechać z głównej drogi i kierować się na kościół. Dwór stoi po drugiej stronie ulicy.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@

Przedwojenna pocztówka z widokiem folwarku i browaru zamkowego
Kesz mikro ukryty przy zamku, zawiera logbook + pisadło oraz certyfikaty x 3
Powodzenia

podejmuj dyskretnie i odłóż tak aby kesz był bezpieczny

Flag Counter
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu szukamy
ciepło
Wpisy do logu: znaleziona 53x nieznaleziona 3x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria